Uroczystości upamiętnienia pomordowanych w obozie zagłady KULMHOF w Chełmnie nad Nerem

Treść archiwalna

W Chełmnie nad Nerem odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiego obozu zagłady Kulmhof. Miejsce niemieckiego systemu eksterminacji pozostaje symbolem okrucieństwa i bezduszności oraz przypomina o naszej wspólnej odpowiedzialności za pamięć i prawdę. Cierpienie, które miało miejsce w obozie zagłady, musimy nieustannie utrwalać w naszej pamięci.

Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski wziął udział w mszy świętej, która została odprawiona w kościele parafialnym w Chełmnie nad Nerem. Następnie pod Ścianą Pamięci w Lesie Rzuchowskim wraz z uczestnikami uroczystości uczcił pamięć ofiar. Obóz zagłady Kulmhof  to miejsce refleksji nad naszą historią i moralne zobowiązanie, by budować przyszłość wolną od nienawiści i przemocy. Wspólnie możemy tworzyć świat, w którym takie tragedie nigdy się nie powtórzą.

W uroczystościach udział wzięli także m.in. przedstawiciele kilkudziesięciu instytucji, stowarzyszeń, reprezentanci korpusu dyplomatycznego z Austrii i Czech, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, władz samorządów z województw wielkopolskiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego, Gmin Wyznaniowych Żydowskich z Poznania i Łodzi, duchownych wyznań chrześcijańskich, reprezentacje służb mundurowych, poczty sztandarowe z kilkunastu szkół, instytucje kultury i organizacji społeczne.

Wojewoda Maciejewski przemawia do zebranych podczas uroczystościwojewoda Maciejewski wspólnie z delgacją kombatantów oddaję pamięc poległymwieńce kwiatów złożone przy Ścianie Pamięcitablica pamiątkowa zagłady obozu KulmhofSztandary szkolneWojewoda Maciejewski przemawia do zebranych podczas uroczystości

Autor: Adrian Ladrowski
Data utworzenia: 12.09.2024
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 14.10.2024 - 11:18