Poznań oddał hołd bohaterom Poznańskiego Czerwca ‘56

W czerwcu 1956 roku Poznań stał się areną pierwszego masowego protestu robotniczego w powojennej Polsce. Poznański Czerwiec ’56 na zawsze zapisał się w historii Polski jako symbol walki o wolność, godność i sprawiedliwość. Dziś w Poznaniu oddano cześć bohaterkom i bohaterom tamtych dni w 68. rocznicę czerwcowych wydarzeń.

Rankiem 28 czerwca 1956 r. spod bramy Fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielski pracownice i pracownicy wyruszyli do centrum Poznania, aby wyrazić swój sprzeciw wobec polityki ówczesnej władzy. To tutaj w 68. rocznicę tamtych wydarzeń rozpoczęły się miejskie obchody Poznańskiego Czerwca ’56. Hołd uczestniczkom i uczestnikom powstania oddała wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk. Kwiaty i znicze składane były następnie przez I wicewojewodę wielkopolską Karolinę Fabiś-Szulc przed tablicami upamiętniającymi robotnicze powstanie oraz jego bohaterki i bohaterów, m.in. na skwerze im. Trzech Tramwajarek przy ul. Dąbrowskiego, czy też przy dawnej zajezdni MPK.

Wojewoda oraz wicewojewoda oddały również hołd uczestnikom Poznańskiego Czerwca ‘56  przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 Czerwca 1956 r. Pod tablicą pamiątkową, zlokalizowaną na budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, wojewoda wielkopolska wspominała bohaterki i bohaterów tamtych dni.

– Dzisiejsze obchody są hołdem dla przeszłości, ale także przypomnieniem o tym, jak ważne jest pielęgnowanie wartości, o które walczyli nasi poprzednicy. Dziś wspaniałe idee Czerwca'56 to przede wszystkim lekcja, że staranie o wolność, sprawiedliwość i godność to codzienny obowiązek – również w czasach demokracji i pokoju – mówiła wojewoda Agata Sobczyk.

Następnie mieszkanki i mieszkańcy Poznania spotkali się przy Bramie Głównej H. Cegielski-Poznań S.A., gdzie hołd uczestnikom powstania w imieniu premiera Donalda Tuska  oddała I wicewojewoda wielkopolska Karolina Fabiś-Szulc, z kolei w imieniu wojewody wielkopolskiej Agaty Sobczyk - dyrektor generalny Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu Jacek Wiśniewski.

Główne uroczystości przy Pomniku Poznańskiego Czerwca '56, na pl. Adama Mickiewicza, rozpoczął odgłos syren alarmowych. Wśród zgromadzonych znaleźli się przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, służb mundurowych, członkowie Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Wielkopolska, związkowcy z poznańskich firm oraz poznanianki i poznaniacy.

Podczas uroczystości wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk reprezentowała premiera Donalda Tuska. Udział w uroczystych obchodach wziął również minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

– Gdy powstawał wielki ruch Solidarności, który zmienił wszystko w życiu Polek i Polaków oraz innych mieszkańców Europy Środkowej i Wschodniej, to wszyscy odwoływali się właśnie do 1956 roku. To wydarzenia, które zmieniły historię tej części świata. Jesteśmy dumni z tego co się tutaj wydarzyło. Dało to ogromną siłę, z której czerpał ruch Solidarności, do której odwoływał się św. Jan Paweł II, do której odwoływaliśmy się wszyscy odzyskując niepodległość w 1989 roku. – mówił minister.

28 czerwca 1956 r. pracownice i pracownicy Zakładów H. Cegielski podjęli pierwszy w PRL strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Było to jedno z pierwszych wystąpień w bloku wschodnim – znaczący krok do upadku komunizmu.

Autor: Nina Swarcewicz
Data utworzenia: 28.06.2024
Ostatnia aktualizacja: Karina Antczak
Data aktualizacji: 29.06.2024 - 08:40