Wielkopolscy bohaterzy nagrodzeni

Treść archiwalna

W momentach zagrożenia życia wykazali się odwagą. Za niezwykłą postawę obywatelską wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk wręczyła medal Witolda Celichowskiego druhowi Krzysztofowi Talarczykowi, Piotrowi Kubackiemu i Arturowi Pilarskiemu.

W spotkaniu uczestniczyli również bryg. Robert Natunewicz, p.o. Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego, st. bryg. Jacek Michalak, Komendant Miejski PSP w Poznaniu oraz st. kpt. Krzysztof Olczak, p.o. Komendanta Powiatowego PSP w Złotowie.

Druh Krzysztof Talarczyk z Ochotniczej Straży Pożarnej z Swarzędza narażając własne życie i zdrowie skutecznie przeprowadził ewakuację kobiety z palącego się mieszkania. Poszkodowaną okazała się osoba z niepełnosprawnością umysłową i ruchową. Do zdarzenia doszło 24 stycznia br. W akcji ratunkowej brało udział 5 zastępów jednostek pożarniczych. To także dzięki zdecydowanym działaniom ratowniczym Krzysztofa Talarczyka, udało się ograniczyć ogień tylko do mieszkania, w którym miał on swój początek.

Na co dzień Piotr Kubacki pracuje w Margońskiej Wsi, koło Margonina. Podczas rutynowego przewozu aut, na naczepie zapaliła się opona. Do wydarzenia doszło w trakcie jazdy przez najdłuższy w Niemczech tunel autostradowy. Po nieudanej próbie samodzielnego ugaszenia pożaru, Piotr Kubacki ryzykując zdrowie i życie, wyjechał płonącą ciężarówką z tunelu. Ogień ugasiła wezwana straż pożarna. Dzięki postawie i odwadze Polaka zagrożenie zostało opanowane i nikt nie został ranny.

Dzięki działaniom Artura Pilarskiego 72-letnia mieszkanka Lipki została uratowana z płonącego mieszkania. Pożar zgłoszono 5 lutego br.  Wskutek silnego zadymienia poszkodowana nie była w stanie wydostać się samodzielnie z płonącego obiektu. Wybicie szyby z okna przez Artura Pilarskiego spowodowało, że część zadymienia wydostało się na zewnątrz. Dzięki czemu mężczyzna dotarł do kobiety i bezpiecznie ją ewakuował.  

Przekazanie medlau im. Witolda Celichowskiego Arturowi PilarskiemuPrzekazanie medlau im. Witolda Celichowskiego  druhowi Krzysztofowi TalarczykowiPrzekazanie medlau im. Witolda Celichowskiego  Piotrowi Kubackiemuwojewoda rozmawia z odznaczonymi WielkopolanamiSpotkanie i wręczenie medali im. Witolda CelichowskiegoSpotkanie i wręczenie medali im. Witolda Celichowskiegowspólne zdjęcie wojewody, odznaczonych i strażakówwspólne zdjęcie odznaczonych z wojewodą

Autor: Karina Antczak
Data utworzenia: 19.02.2024
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 19.06.2024 - 07:55