16 lutego, w rocznicę rozejmu w Trewirze i zakończenia zwycięskiego powstania wielkopolskiego, został wmurowany kamień węgielny pod nową siedzibę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. W uroczystości wzięła udział wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk.
Obecnie muzeum znajduje się w Odwachu na Starym Rynku. Oprócz stałej wystawy „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Droga do Niepodległości” instytucja prezentuje wystawy czasowe – „Wojska Wielkopolskie w fotografii (1918-1920)”, „Bohater z Margonina” – wystawa poświęcona ppor. pil. Kazimierzowi Jankowskiemu i „Bitwie Warszawskiej 1920” oraz wystawę pokonkursową prac plastycznych.
Nowa siedziba powstanie na stokach Wzgórza św. Wojciecha w Poznaniu. Tuż obok znajduje się cmentarz Zasłużonych Wielkopolan – miejsce spoczynku wielu wybitnych działaczy niepodległościowych. Wśród nich pochowany jest gen. Stanisław Taczak – pierwszy dowódca powstania wielkopolskiego. Budowa jest współfinansowana przez samorząd wojewódzki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wartość inwestycji wynosi ponad 250 mln złotych. Nowoczesny obiekt o powierzchni 3 tys. mkw. będzie składać się z czterech budynków i części podziemnej. Pierwsi chętni będą mogli odwiedzić muzeum już w grudniu 2026 roku.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu. Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-zachodnich obrzeży. Zryw wolnościowy zakończył się 16 lutego 1919 roku kiedy to Niemcy i państwa ententy podpisały rozejm w Trewirze. W bitwie o Ławicę w 1919 roku zdobyto największy łup wojenny w tysiącletniej historii polskiego oręża - sprzęt lotniczy o wartości 160–200 milionów marek, w tym ponad 300 samolotów. Powstanie Wielkopolskie przyczyniło się do zmiany przebiegu zachodniej granicy.