Święto Plonów we wschodniej Wielkopolsce

Treść archiwalna

Dożynki są świętem dziękczynnym z okazji ukończenia żniw. Są świętem rolników i ich plonów. Dodatkowo uczą i przypominają, że  wieś i praca na roli zajmują szczególne miejsce w historii naszego narodu. W miniony weekend te wyjątkowe uroczystości odbyły się w Modlicy, Umieniu, Wilczynie i Kazimierzu Biskupim. W obchodach Święta Plonów udział wzięła I wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska.

Tegoroczne spotkanie w Modlicy było swoistym powrotem do tradycji, kiedy to po 2 latach świętowania rolników, sadowników i plonów przy wiatraku holenderski przywrócono dawną formułę świętowania - co roku w innej wsi gminnej. Uroczystości rozpoczął korowód dożynkowy, tradycyjny obrzęd został zaprezentowany przez Zespół Pieśni i Tańca Siekieracy. Dziękczynną mszę świętą odprawił proboszcz parafii w Pyzdrach.

 - Dziękuję Rolnikom za tegoroczne plony, ale także za troskę o ziemię ojców, która przynosi chleb. To zaangażowanie polskich rolników docenia Europa i świat, gdzie polska żywność jest klasą samą dla siebie. To siła i nowoczesność polskiego rolnictwa, ale i zaangażowanie pracujących na roli budują bezpieczeństwo żywnościowe naszej Ojczyzny – powiedziała do uczestników uroczystości wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska.

Impreza była dobrą okazją do integracji społeczności lokalnej. Na uczestników były przygotowane atrakcje, m.in. stoiska Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Zdrowotnego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, kół gospodyń wiejskich, przy których można było skosztować domowych potraw, pokaz maszyn rolniczych oraz dawnych metod pracy na roli, a najmłodsi mogli spróbować swoich sił przy dojeniu sztucznej krowy i pobawić się na dmuchanych zjeżdżalniach. Z kolei dorośli mieli okazję zawalczyć o puchar Sołtysa Zamościa w zawodach strzeleckich.

Tegoroczne dożynki były również okazją do wyróżnienia rolników i sadowników Gminy Pyzdry za ich trud i codzienną pracę.

W Kazimierzu Biskupim tradycyjne święto plonów rozpoczęło się mszą dziękczynną za udane plony oraz korowodem dożynkowym. Dawne obrzędy zostały przedstawione przez Zespół Pieśni i Tańca „Marynie” oraz zostały rozstrzygnięte konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, najładniej wystrojoną wieś i najbardziej tradycyjne stoisko Koła Gospodyń Wiejskich. Laureaci konkursów otrzymali nagrody, m.in. voucher na wycieczkę Kłodawską Podziemną Trasą Turystyczną w Kopalni Soli w Kłodawie. Z kolei w Wilczynie doceniono najlepszych rolników – prestiżowy tytuł Powiatowy Rolnik 2023 i statuetka Żniwiarza trafiły do pięciu z jedenastu nominowanych rolników. Konkurs „Powiatowy Rolnik Roku" organizowany jest od 21 lat z inicjatywy Zarządu Powiatu Konińskiego.

Uczestnicy wszystkich dożynek mogli skosztować potraw przygotowanych przez lokalne koła gospodyń wiejskich, a na dzieci czekały dmuchańce i szereg innych atrakcji.

Korowód dożynkowywicewojewoda podczas pokazu dawnych metod pracy na roliwicewojewoda rozmawia z uczestnikami dożynek w Gminie Pyzdrywicewojewoda pozuje do zdjęcia z kołem gospodyń wiejskich na tle ich stanowiska z potrawamiwspólne zdjęcie pamiątkowe wicewojewody z kołem gospodyń wiejskichwręczenie wyróżnień przez wicewojewodę dla zasłużonych rolnikówprzemawa wicewojewody podczas dożynek w Kazimierzu Biskupimwspólne zdjęcie pamiątkowe wicewojewody z kołem gospodyń wiejskich

Autor: Karina Antczak
Data utworzenia: 21.08.2023
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 13.11.2023 - 07:27