Uroczystość odsłonięcie pomnika poświęconego ofiarom komunistycznej zbrodni sądowej z lat 1945-1946

Treść archiwalna

Po dziesiątkach lat na mogiłach ofiar komunistycznej zbrodni sądowej z lat 1945-1946 płoną w końcu znicze i leżą kwiaty. Uroczystość odsłonięcie pomnika odbyła się przy nowym upamiętnieniu, które znajduje się na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego przy drodze Puszczykowo-Mosina. W wydarzeniu wziął udział wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki i dyrektor Wielkopolskiego Parku Narodowego Zbigniew Sołtysiński.

Miejsce lokalizacji jest szczególne, ponieważ to tam w latach 1945-1946 dokonano egzekucji, strzałem w tył głowy, na Bolesławie Rubaszewskim oraz siedmiu nieznanych żołnierzach Wojska Polskiego oraz Antykomunistycznego Podziemia Zbrojnego.

- Wraz z Państwem ze czcią skłaniam głowę przed pomnikiem bohaterów, którzy oddali życie za wolność i niepodległość Polski. Pozdrawiam uczestników dzisiejszej uroczystości, a Panu Prezesowi, inicjatorom i organizatorom budowy pomnika przekazuję słowa podziękowania i najwyższego uznania za cierpliwe odkrywanie prawdy – powiedział w trakcie uroczystości wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Major Bolesław Rubaszewski był powstańcem wielkopolski, żołnierzem Korpusu Ochrony Pogranicza, założycielem tajnej organizacji antykomunistycznej „Polskie Siły Zbrojne” w Poznaniu. Przez całe swoje życie wałczył o wolność naszej ojczyzny, za co przypłacił największą stratę – swoje życie. W ramach działania organizacja wyprodukowała kilka tysięcy ulotek oraz przygotowała szereg upomnień dla członków PPR. Dodatkowo udało się utworzyć, na mniejszą skalę, pododdziały „Polskich Sił Zbrojnych” w powiecie kępińskim i obornickim.

Rubaszewski wraz z pozostałymi siedmioma nieznanymi z imienia i nazwiska żołnierzami Wojska Polskiego zostali skazania na karę śmierci w procesie sądowym bez oskarżyciela i obrońcy. Przyczyną tego była polityka komunistyczna względem jednostek uznanych za wybitnie apaństwowe i dezorganizujące życie społeczne, które uważano, że należy niezwłocznie eliminować.

IPN przypuszcza, że siedmiu rozstrzelanych żołnierzy to: Kazimierz Nowak, Stanisław Strykowski, Tadeusz Paluch, Jan Królik, Tadeusz Miłowski, Czesław Kitka i Franciszek Klebaniuk. Jednakże nie jest w stanie jednoznacznie potwierdzić ich tożsamości.

Pomnik upamiętniających zamordowanych w imię wolności polskiej jest przeciętym na dwie połowy głazem narzutowym z inskrypcją i godłem Orła Białego. Tablica wykonana jest z marmuru. Uroczystość Odsłonięcie pomnika przypadło na 120. rocznicę urodzin mjr Bolesława Rubaszewskiego.

Uroczystość odsłonięcie pomnika poświęconego ofiarom komunistycznej zbrodni sądowej z lat 1945-1946 Uroczystość odsłonięcie pomnika poświęconego ofiarom komunistycznej zbrodni sądowej z lat 1945-1946 Uroczystość odsłonięcie pomnika poświęconego ofiarom komunistycznej zbrodni sądowej z lat 1945-1946 Uroczystość odsłonięcie pomnika poświęconego ofiarom komunistycznej zbrodni sądowej z lat 1945-1946 Uroczystość odsłonięcie pomnika poświęconego ofiarom komunistycznej zbrodni sądowej z lat 1945-1946

Autor: Karina Antczak
Data utworzenia: 27.04.2023
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 10.07.2023 - 13:25