Święto patrona Szkoły Podstawowej im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Bierzwiennej Długiej

Treść archiwalna

Kwiecień jest miesiącem pamięci narodowej i miesiącem urodzin Tadeusza Kutrzeby. Z tej okazji cała społeczność szkolna Szkoły Podstawowej im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Bierzwiennej Długiej przygotowała obchody Święta Patrona, w których udział wzięła I wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska.

Akademia przygotowana przez uczniów szkoły opowiadała historię naszej Ojczyzny w czasie II wojny światowej, w tym również życiorys generała Tadeusza Kutrzeby - dowódcy Armii Poznań podczas kampanii wrześniowej.

- Bardzo dziękuję i gratuluję Pani Dyrektor Emilii Mikołajczyk oraz nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie Dnia Patrona - jestem przekonana, że dzięki takim inicjatywom pamięć historyczna pozostanie wciąż żywa, a uczniowie tej szkoły będą z dumą budować swoją przyszłość w oparciu o  wartości patriotyczne – mówiła wicewojewoda Niestrawska podczas uroczystości.

Po części artystycznej przyszła kolej na rozstrzygnięcie dwóch szkolnych konkursów. Uczestnicy pierwszego z nich musieli za pomocą technik plastycznych uwiecznić wizerunek gen. T. Kutrzeby. W drugiej rywalizacji liczyła się wiedza o życiu i działalności patrona szkoły.

Tadeusz Kutrzeba ur. 15 kwietnia 1886 w Krakowie, który znajdował się wtedy pod zaborem austriackim. Stąd służbę wojskową rozpoczynał w cesarskiej i królewskiej armii. Był m.in. świadkiem zamachu na arcyksięcia Ferdynanda, który był bezpośrednią przyczyną wybuchu I wojny światowej. Upadek monarchii austro-węgierskiej sprawił, że mógł zostać przyjęty do odradzającego się Wojska Polskiego. Podczas wojny z nazistowską III Rzeszą przeszedł cały szlak wojenny jako dowódca Armii „Poznań”. Przebywał w obozach jenieckich: Oflagu IV A Hohnstein i Oflagu IV B Königstein na terenie Niemiec. W lipcu 1945 został wezwany do Londynu, gdzie stanął na czele Komisji Historycznej Kampanii Wrześniowej oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zmarł 8 stycznia 1947 r. W 1957 jego prochy przewieziono do Polski i pochowano w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Zgodnie z jego ostatnią wolą.

Święto patrona Szkoły Podstawowej im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Bierzwiennej DługiejŚwięto patrona Szkoły Podstawowej im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Bierzwiennej DługiejŚwięto patrona Szkoły Podstawowej im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Bierzwiennej DługiejŚwięto patrona Szkoły Podstawowej im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Bierzwiennej DługiejŚwięto patrona Szkoły Podstawowej im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Bierzwiennej DługiejŚwięto patrona Szkoły Podstawowej im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Bierzwiennej DługiejŚwięto patrona Szkoły Podstawowej im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Bierzwiennej DługiejŚwięto patrona Szkoły Podstawowej im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Bierzwiennej Długiej

Autor: Nina Swarcewicz
Data utworzenia: 27.04.2023
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 10.07.2023 - 13:25