Uroczystość upamiętnienia 83. rocznicy Pierwszej Masowej Zsyłki Polaków na Sybir

Treść archiwalna

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa zsyłka Polaków na Sybir przeprowadzona przez NKWD. By uczcić pamięć setek tysięcy ofiar sowieckiego terroru mieszkańcy Wielkopolski, przedstawiciele władz i delegacje organizacji kombatanckich oraz szkół wzięli dziś udział w uroczystościach upamiętniających tę bolesną rocznicę. Ministra – członka Rady Ministrów, sekretarza Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Zbigniewa Hoffmanna reprezentował Michał Zieliński – wojewoda wielkopolski.

Była to jedna z wielu przemyślany i planowo przeprowadzanych zbrodni ZSRR na narodzie polskim. Władze Związku Radzieckiego traktowały deportację jako element walki politycznej, oraz jako metodę eksterminacji polskich elit i możliwość uzyskania bezpłatnej siły roboczej. W tym roku przypada 83. rocznica tego jednego z bolesnych zdarzeń w historii Polski, oznaczającego cierpienie, prześladowania, niewolę  i śmierć obywateli narodu polskiego.

Spotkanie rozpoczęła msza święta w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu w intencji Polskich Zesłańców Sybiru. Następnie uczestnicy wydarzenia wspólnie udali się pod pomnik Ofiar Katynia i Sybiru, by złożyć kwiaty i oddać pamięć zamordowanym i represjonowanym.

- Ta wielka tragedia polskiego narodu – symbolicznie nazwana Golgotą Wschodu – targanego wówczas przez niszczycielską wojnę i okupowanego dwiema zbrodniczymi ideologiami – odcisnęła trwałe piętno w naszej zbiorowej pamięci. Znając i rozumiejąc naszą historię, musimy podjąć wspólny wysiłek, by ona nigdy się nie powtórzyła - podkreślił w swoim przemówieniu wojewoda Michał Zieliński.

W głąb Związku Sowieckiego wywieziono ok. 140 tys. obywateli polskich, głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei. Wielu z nich nie dotarło do końca wędrówki umierając w drodze. Na tych, którym się udało, czekała katorżnicza praca, głód, choroby.  

Msza św w kościeleMsza św w kościeleUroczystości pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiruprzemowa wojewody wielkopolskiegoPrzemowa prezesa Związku Sybiraków Marka MacutkiewiczaZłożenie wiązanki kwiatów pod pomnikiemWspólne złożenia zniczaPoczet sztandaru Komendy Wojewódzkiej PolicjiUroczystości pod pomnikiem Ofiar Katynia i SybiruPomnik Ofiar Katynia i SybiruPomnik Ofiar Katynia i Sybiruwojewoda wielkopolski Michał Zieliński

Autor: Karina Antczak
Data utworzenia: 09.02.2023
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 15.05.2023 - 07:21