Święto Wojska Polskiego

Treść archiwalna

Mszą świętą w kościele garnizonowym w intencji żołnierzy rozpoczęto tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego i 90. rocznicę Bitwy Warszawskiej. W poznańskich uroczystościach, które odbyły się na placu Adama Mickiewicza, uczestniczył wojewoda wielkopolski Piotr Florek. Podczas ceremonii odbył się apel pamięci oraz koncert Orkiestry Garnizonowej Sił Powietrznych z Bytomia.

W swoim przemówieniu wojewoda przypomniał, że w tym roku Święto Wojska Polskiego, jak żadne dotychczas ma szczególnie wyjątkowy charakter. - Wiosną w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem straciliśmy najwyższych rangą dowódców najważniejszych formacji wojskowych. Tragiczną śmiercią zginęli Admirał Andrzej Karweta, generałowie: Tadeusz Buk, Franciszek Gągor, Kazimierz Gilarski, Bronisław Kwiatkowski, Włodzimierz Potasiński i związany z Poznaniem generał Andrzej Błasik - mówił.

Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej 1920 roku stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Okrągła, 90. rocznica przypomina wyjątkową w historii świata bitwę, nie bez przyczyny nazywaną cudem nad Wisłą. Święto Wojska Polskiego jest dniem upamiętniającym jedno z największych zwycięstw oręża polskiego, którego oddziaływanie przekroczyło granice Rzeczypospolitej. To także święto składania hołdu żołnierzom polskim wszystkich formacji, którzy w godzinie zagrożenia niepodległości Ojczyzny, bez wahania ruszyli Polsce na ratunek.

Armia zawodowa w Polsce liczy 100 tysięcy żołnierzy. Trwa nabór pierwszych 10 tyś. żołnierzy rezerwy - ochotników do Narodowych Sił Rezerwy. W przyszłym roku naborem zostanie objętych kolejnych 10 tys. osób. Armia będzie liczyć wtedy w sumie 120 tys. żołnierzy w służbie czynnej. Kontrakty z ochotnikami podpisywane przez MON będą obowiązywać na okres od 2 do 6 lat.

Uroczystości w Poznaniu zakończyły się przemarszem pododziałów przed Dom Żołnierza, gdzie pod tablicą poświęconą pomordowanym żołnierzom w okresie II wojny światowej złożono wiązanki kwiatów.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 12.08.2010
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59