Nowoczesne Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego

Treść archiwalna

- Niech ta cegła z czasów, gdy w Wielkopolsce kładziono podwaliny pod nowoczesne szkolnictwo rolnicze, połączy historię ze współczesnością - powiedział wicewojewoda Przemysław Pacia podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Biocentrum, najnowszego obiektu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Fragment fortyfikacji z lat 70-tych XIX wieku, a więc z okresu, gdy August Cieszkowski zakładał w Żabikowie Wyższą Szkołę Rolniczą, której tradycje kultywuje obecna poznańska uczelnia, został odnaleziony w maju podczas prac przy Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Cegłę z tego muru wicewojewoda wmurował w zwieńczenie cokołu, w którym złożono akt erekcyjny nowego budynku. - Moją pierwszą w życiu pracą była robota pomocnika murarza. Mam nadzieję, że ta ściana też przetrwa przynajmniej 140 lat - stwierdził Przemysław Pacia, odpowiadając na komentarze, że potrafi władać kielnią.

Gmach Biocentrum o powierzchni o 7600 m kw. będzie gotowy za półtora roku. Powstaje przy ulicy Dojazd w Poznaniu. Rzut obiektu przypomina literę E i złożony będzie z budynku audytoryjnego z aulą dla 400 osób i trzech kondygnacji dydaktycznych, stanowiących jego skrzydła. W części dydaktycznej znajdować się będą sale seminaryjne, nowoczesne laboratoria, pomieszczenia techniczne, archiwum i biblioteka. Dodatkowo, w pobliżu obiektu, wybudowane będą dwie szklarnie o powierzchni 200 m kw., wyposażone w specjalistyczne systemy umożliwiające prowadzenie badań naukowych na światowym poziomie. Inwestycja będzie zrealizowana dzięki środkom z z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 14.09.2010
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59