Z udziałem wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego, wicewojewody i przewodniczącej Rady Rodziny Anety Niestrawskiej oraz przedstawicieli samorządów, społeczników i ekspertów z dziedziny polityki prorodzinnej odbyła się dziś w urzędzie wideokonferencja „Rodzina - Wartość i Zadanie”. W spotkaniu uczestniczyli także: pełnomocnik ds. rodziny Jacek Sommerfeld, przedstawiciele Fundacji Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie - Elżbieta Lachman i prezes Michał A. Michalski oraz Szymon Wytykowski - członek zarządu Związku Dużych Rodzin Trzy Plus.
- Spotykamy się dzisiaj w wyjątkowym gronie osób, szczególnie zaangażowanych w tworzenie i wdrażanie rozwiązań, mających na celu zapewnienie warunków do prawidłowej realizacji podstawowych funkcji rodziny i dobrych warunków jej rozwoju - mówił wojewoda Michał Zieliński.
- Już dziś wiemy, że wszystkie istniejące programy zostaną poważnie wzmocnione, pojawią się także zupełnie nowe. Polski Ład, wielka reforma społeczno-gospodarcza, której założenia przedstawił premier Mateusz Morawiecki, zawiera poważne propozycje prorodzinne, dotyczące między innymi polityki mieszkaniowej, rynku pracy czy podatków. Dla wielu rodzin szczególnie istotne będą na pewno ułatwienia w uzyskaniu własnego dachu nad głową - zaakcentował wojewoda.
- Tematem przewodnim naszej konferencji jest rodzina - jej wartość i zadanie - to właśnie wartość i zadanie właściwie oddaje istotę prowadzonej przez rząd polityki społecznej. Wartość rodziny oceniamy zwykle poprzez opiekę i wsparcie, naukę i wychowanie, czy solidarność i pomoc jaką członkowie rodziny okazują sobie wzajemnie. Rodzina jest zawsze w centrum naszej polityki społecznej. Od 2016 roku uruchamiamy kolejne programy - 500+, Maluch +, Dobry start, Senior+, czy Opieka 75+, umożliwiające finansowe i organizacyjne wspieranie polskich gospodarstw domowych. Realizujemy je wspólnie z samorządami - podkreśliła z kolei wicewojewoda Aneta Niestrawska.
Celem konferencji jest między innymi podkreślenie wagi rodziny i działań prorodzinnych oraz poznanie najlepszych praktyk stworzonych przez wielkopolskie samorządy. Podczas spotkania w gronie ekspertów omówione zostały aktualne tematy dotyczące zagadnień związanych z funkcjonowaniem rodzin w odniesieniu do różnych programów rządowych i samorządowych dedykowanych rodzinom i realizowanych obecnie w Polsce.
Przedstawiciele gmin: Czarnków, Śremu oraz Kazimierza Biskupiego przedstawili programy prorodzinne działające na ich terenie. W konferencji uczestniczyła również zastępca burmistrza miasta i gminy Pleszew Izabela Świątek - laureat konkursu „Samorząd PRO FAMILIA 2021” w kategorii gmina wiejsko-miejska.
Wojewoda Michał Zieliński ogłosił także piątą edycję konkursu „Wielkopolska Gmina Przyjazna Rodzinie”. Gminy oraz organizacje samorządowe mogą nadsyłać zgłoszenia kandydatur do 30 listopada. Komisja konkursowa oceni wnioski i rekomenduje 3 gminy, które uzyskały najwyższą ocenę. Zwycięzcę tradycyjnie poznamy pod koniec roku.