Przedsiębiorcy, naukowcy i samorządowcy znaleźli się w pierwszej Regionalnej Radzie Przemysłu Przyszłości, którą powołano w Poznaniu. To pierwsza z 16 rad regionalnych, które planuje powołać Platforma Przemysłu Przyszłości, będąca fundacją Skarbu Państwa. Zadaniem rad będzie wspieranie cyfrowej transformacji wielkopolskich przedsiębiorstw. W inauguracji uczestniczył wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, a jednym z członków rady jest wicewojewoda Maciej Bieniek.
Rolą Regionalnych Rad Przemysłu Przyszłości, które powstaną w całym kraju, będzie inicjowanie działań wspierających transformację cyfrową firm, podpowiadanie technologicznych trendów i wychwytywanie potrzeb przedsiębiorców. Zadaniem rad będzie przekuwanie oczekiwań na niezbędne działania po stronie agend rządowych jak i samorządowych. Ideę powoływania rad regionalnych zaprezentował zebranym Andrzej Soldaty, prezes zarządu Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.
Ponieważ środowisko wsparcia musi być szerokie stąd na inauguracji Wielkopolskiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości gościli przedstawiciele strony rządu i samorządu. Stronę rządową reprezentował wiceminister Krzysztof Mazur z Ministerstwa Rozwoju oraz wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. W imieniu samorządu województwa wielkopolskiego obecny był Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.
Do zebranych wystąpienie skierowała także wicepremier Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. - Musimy się automatyzować, musimy zwiększać ilość maszyn i urządzeń komunikujących się ze sobą, bo dzięki temu polska gospodarka ma szansę nie tylko wrócić na ścieżkę wzrostu, ale prześcignąć innych, a w tym wyścigu globalnym uczestniczymy przecież wszyscy. Taki postęp nie może odbyć się bez współpracy rządu i samorządu - mówiła wiceprezes rady ministrów.
- Nie ma lepszego miejsca w Polsce na rozmowę o przedsiębiorczości niż stolica Wielkopolski. To tu krzyżuje się przedsiębiorczość z nowoczesnością, jakość z tradycją i wiedza z doświadczeniem - mówił wojewoda Łukasz Mikołajczyk. - Z wielką radością odbieram to, że regionalne zespoły będą złożone z bardzo różnorodnego grona - naukowców, samorządowców i przedsiębiorców. To grono jest najlepszą odpowiedzią na pytania o proces transformacji cyfrowej. A myślę, że wszyscy się zgodzimy co do refleksji, że silna i nowoczesna gospodarka to gospodarka cyfrowa - dodał wojewoda.
Z kolei marszałek Marek Woźniak zauważył, że 40 procent przedsiębiorców z Wielkopolski zdaje sobie sprawę z istnienia gospodarki 4.0, ale mniej z nich czuje determinację do usprawniania procesów, bo nie ma pieniędzy i nie chce ryzykować. - Dlatego trzeba znaleźć sposób na zapewnienie MŚP bezpieczeństwa podejmowania decyzji o transformacji cyfrowej - przekonywał Marek Woźniak.
W skład Wielkopolskiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości weszło 19 osób, w tym wicewojewoda Maciej Bieniek. Są wśród nich naukowcy, przedsiębiorcy, samorządowcy, doradcy, prawnicy. Przewodniczącym rady został wybrany profesor Tomasz Łodygowski, zaś jego zastępcą Cezary Mazurek.
W jej skład weszli również: profesor Witold Abramowicz, Łukasz Pawlicki, Jacek Bogusławski, Piotr Gębiak, Andrzej Jańczuk, Marcin Kubica, Joanna Kucharska, Tomasz Mackiewicz, Sławomir Malewski, Dariusz Michalak, Piotr Nędzewicz, Piotr Szałamacha, Cezary Tadej, Marek Waszkowiak, profesor Michał Wieczorowski oraz Tomasz Zdziebkowski.