Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zlecił wielkopolskiemu wojewódzkiemu inspektorowi nadzoru budowlanego podjęcie działań monitorujących, dotyczących sprawdzenia, czy właściciele obiektów, zwłaszcza wielkopowierzchniowych, realizują obowiązek odśnieżania dachu i elementów elewacji budynku. Państwowa Straż Pożarna skontroluje także stan techniczny przewodów kominowych. Dziś o działaniach służb podczas Akcji Zima rozmawiał wojewoda Zbigniew Hoffmann w trakcie posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Zgodnie z prawem budowlanym właściciele i zarządcy obiektów wielkopowierzchniowych o powierzchni powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych i powierzchni dachu powyżej tysiąca metrów kwadratowych powinni dwa razy do roku przesyłać protokoły o stwierdzonych nieprawidłowościach do inspekcji nadzoru budowlanego. - W Wielkopolsce obowiązek ten realizuje 4 300 właścicieli i zarządców. W samym Poznaniu jest zlokalizowanych 86 hal na terenach zamkniętych, takich jak dworce, lotnisko, czy wiaty autostradowe. Służby dotrą wszędzie tam, gdzie może dojść do potencjalnego zagrożenia życia i zdrowia ludzi. Mam nadzieję, że podjęte przez nas działania prewencyjne przyczynią się do minimalizacji ryzyka w tym obszarze - mówi Zbigniew Hoffmann.
Wraz z rozpoczęciem sezonu zimowego wielkopolski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego opublikował komunikat o obowiązkach w związku z potencjalnymi zagrożeniami występującymi w okresie zimowym. - W szczególności do obowiązków właścicieli i zarządców należy dbałość o należyty stan techniczny budynku i niedopuszczanie do przeciążenia konstrukcji budynku poprzez m.in. kontrolę grubości pokrywy śnieżnej zalegającej na dachu oraz zapewnienie bezpiecznego usunięcia nadmiaru śniegu z dachu - czytamy w komunikacie.
Z kolei Państwowa Straż Pożarna cały rok, zwłaszcza przed sezonem grzewczym, dba o bezpieczeństwo użytkowników obiektów wielkopowierzchniowych - kontrolując między innymi przewody instalacji użytkowej, przewody kominowe. Strażacy sprawdzają, czy są one czyszczone regularnie, zgodnie z harmonogramem.
Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Jest to główne źródło zatruć w budynkach mieszkalnych.