Prezydent Andrzej Duda na obchodach 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Treść archiwalna

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z wojewodą wielkopolskim Zbigniewem Hoffmannem uczestniczyli we mszy świętej w Farze Poznańskiej w intencji powstańców wielkopolskich oraz głównych uroczystościach rocznicowych przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.

Msza święta z udziałem głowy państwa w intencji powstańców była koncelebrowana przez metropolitę poznańskiego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Po zakończeniu nabożeństwa prezydent udał się do Mosiny, gdzie uczestniczył w uroczystości patriotycznej w hołdzie powstańcom wielkopolskim. Andrzej Duda złożył kwiaty na grobie poległego w walkach powstańczych Piotra Mocka oraz przypomniał chwalebne czyny mieszkańców Mosiny, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości.

Główne uroczystości rocznicowe z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna odbyły się przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. W trakcie obchodów prezydent przekazał Ordery Orła Białego nadane pośmiertnie Dowódcom Powstania Wielkopolskiego - generałowi broni Józefowi Dowbor-Muśnickiemu i generałowi brygady Stanisławowi Taczakowi. - Trzeba mocno powiedzieć; nie byłoby II Rzeczypospolitej w jej ostatecznym kształcie, gdyby nie determinacja, odwaga, bohaterstwo, ale i dziesięciolecia pracy Wielkopolan, państwa przodków, pradziadków, prababć, babć, dziadków, ojców, matek. Tych wszystkich, dzięki którym Wielkopolska została przywrócona Rzeczypospolitej - powiedział Andrzej Duda w przemówieniu skierowanym do mieszkańców Wielkopolski.

fot. Joanna Szczechowska WUW / Krzysztof Sitkowski KPRP

Autor: Mateusz Czaplicki
Data utworzenia: 27.12.2018
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 21.01.2019 - 07:25