Komentarz wojewody w związku z modernizacją linii kolejowej Poznań-Wrocław

Treść archiwalna

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozwiązało umowę z wykonawcą prac na trasie Poznań-Wrocław w związku z zejściem z placu budowy włoskiej firmy Astaldi. Wojewoda wielkopolski informuje, że na przełomie października i listopada zostanie podpisana umowa na dokończenie inwestycji.

Komentarz wojewody Zbigniewa Hoffmanna:

Od dłuższego czasu docierają do mnie liczne sygnały od Wielkopolan w związku z problemami na odcinku kolejowym z Leszna do granicy z województwem dolnośląskim. Opóźnienia pociągów wynikają przede wszystkim z faktu, że przy jednotorowej jeździe pociągów na odcinku między Żmigrodem a Rawiczem oraz Lesznem a Bojanowem każde zdarzenie - usterka urządzeń, taboru czy wypadek - mogą wpływać na rozkład jazdy.

Obecne opóźnienie inwestycji wynosi osiem miesięcy. W związku z opuszczeniem przez włoską firmę placu budowy, PKP PLK podjęły natychmiastowe działania, by kontynuować inwestycje. Prace na odcinku Leszno - granica woj. dolnośląskiego na linii Poznań-Wrocław będą szybko wznowione. Już na przełomie października i listopada zostanie podpisana umowa na dokończenie prac budowlanych. Takie rozwiązanie powinno pozwolić na zakończenie prac w terminie przewidzianym w Grant Agreement, czyli dokumencie będącym umową o dofinansowanie. Zatem warunkiem koniecznym jest, aby roboty zostały zakończone do końca 2020 roku.

Podstawowym celem administracji rządowej jest to, aby, mimo dotychczasowych i niezależnych od PKP PLK S.A. problemów, inwestycja została zrealizowana w terminie, a komfort pasażerów zapewniony. W związku z tym, w najbliższych dniach przedstawimy Wielkopolanom informacje dotyczące tego, na jakich zasadach zostanie zakończony remont jednej z najbardziej strategicznych tras kolejowych w Polsce.

Autor: Mateusz Domagała
Data utworzenia: 29.10.2018
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 20.11.2018 - 11:05