Szybciej wielkopolską S-5

Treść archiwalna

Blisko 10-kilometrowym odcinkiem trasy S-5, stanowiącym fragment obwodnicy Leszna, mogą przejechać od dziś kierowcy z Kaczkowa do Zaborowa. W uroczystości jego uruchomienia uczestniczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Andżelika Możdżanowska oraz wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, który przekazał dyrektorowi poznańskiego oddziału GDDKiA Markowi Napierale zgodę na użytkowanie drogi.

- Dzięki udostępnieniu kolejnego odcinka S5 skorzystają nie tylko duże aglomeracje, takie jak Poznań i Wrocław, ale także małe miejscowości, przez które przebiega obecnie ruch tranzytowy. Dla mieszkańców i kierowców każdy kolejny kilometr bezpiecznej i nowoczesnej drogi jest dobrą wiadomością - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Oddany odcinek trasy o długości 9,518 km stanowi fragment dwujezdniowej drogi ekspresowej S5 Poznań - Wrocław. Droga posiada łącznice węzła „Leszno Południe” oraz węzła „Dąbcze”, stanowiącego połączenie nowej inwestycji z istniejącą DK-5.

Oddawany fragment „piątki” przebiega całkowicie po nowym śladzie przez tereny rolne i częściowo leśne po zachodniej stronie Leszna, poza terenem lotniska szybowcowego w Strzyżewicach. Odcinek trasy S5 spowoduje skrócenie czasu podróży pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem oraz przyniesie zmniejszenie ruchu tranzytowego przez miejscowości Lipno, Leszno i Rydzyna.

Inwestycja została zrealizowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad na podstawie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej wojewody wielkopolskiego. Wykonawcą prac rozpoczętych w maju 2016 roku była firma Budimex.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 05.10.2018
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 18.10.2018 - 08:20