XI Zjazd Gnieźnieński z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

Treść archiwalna

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann towarzyszył prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w Gnieźnie na XI Zjeździe Gnieźnieńskim. Tegoroczne wydarzenie odbywało się pod hasłem "Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa".

W spotkaniu udział brali między innymi prymas Polski abp Wojciech Polak oraz przedstawiciele chrześcijańskich Kościołów. Prezydent podczas przemówienia skierowanego do uczestników wydarzenia przypomniał historię pierwszego Zjazdu Gnieźnieńskiego sprzed ponad tysiąca lat. - Historyczne spotkanie księcia Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III stanowiło krótki epizod w naszych dziejach ojczystych. Przyjaźń władców Polski i Niemiec nie przetrwała po śmierci cesarza, jednak przez wieki, aż do naszych czasów, przetrwała pamięć o tym wydarzeniu i powszechnie uznajemy je za symbol najdoskonalszego modelu relacji między państwami Europy - relacji opartych na poczuciu wspólnoty, na wzajemnym szacunku, poczuciu równości i solidarności - mówił Andrzej Duda.

Odbywające się od 1997 roku zjazdy nawiązują do tradycji spotkania Bolesława Chrobrego z Ottonem III. Na wydarzenie składają się dyskusje, warsztaty, inicjatywy artystyczne oraz modlitwa.

Prezydent RP z prymasem Polski.Uczestnicy zjazdu na widowni.Prezydent RP przemawia z mównicy.Prezydent RP przemawia z mównicy.

Foto: Igor Smirnow, KPRP

Autor: Mateusz Czaplicki
Data utworzenia: 21.09.2018
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 10.10.2018 - 14:00