Narodowe Czytanie w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Treść archiwalna

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann przyłączył się do Narodowego Czytania "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. W przestrzeniach Galerii Sztuki Polskiej k. XVIII w. - 1945 dzieło wybrane na rocznicę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości czytała między innymi wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg. - W tym wyjątkowym miejscu w szczególny sposób możemy się wsłuchać w "Przedwiośnie" - mówiła wicewojewoda.

Akcji towarzyszyło przedstawienie słowno-muzyczne przygotowane przez uczniów i nauczycieli dwóch szkół - XII LO w Poznaniu i Zespołu Szkół Katolickich w Śremie. Każdy z uczestników otrzymał też pocztówkę z reprodukcją dzieła Leona Wyczółkowskiego "Portret Stefana Żeromskiego z synem" i odcisk pieczątki Narodowego Czytania.

We wspólnym czytaniu uczestniczyli też prof. Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, dr hab. Rafał Reczek, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, prof. dr hab. Tomasz Jasiński, dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN, dr Dariusz Grzybek, prezes Fundacji Zakłady Kórnickie oraz Małgorzata Wilczyńska-Grześ, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty.

"Przedwiośnie" wybrane zostało ze względu na tegoroczne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wicewojewoda zwróciła też uwagę, że ta lektura przybliża czytelnikom realia i świadomość sprzed stulecia, gdy Wielkopolska i kraj stanęły w obliczu historycznych wydarzeń. 

Podczas Narodowego Czytania eksponowano wyjątkowe dzieło Leona Wyczółkowskiego, przedstawiające Żeromskiego z synem. Obraz powstał w 1904 roku w Zakopanem.

Widok sali w muzuem z publicznością. Profesor Suchocki wita gości. Widok tłumu uczestników siedzących na krzesłach. Wicewojewoda przemawia do mikrofonu.Wicewojewoda i uczennica czytają "Przedwiośnie" do mikrofonów.Wicewojewoda i uczennica czytają "Przedwiośnie" do mikrofonów.Uczniowie i dyrektor z kuratorium czytają "Przedwiośnie".Uczniowie siedzą w pierwszym rzędzie i trzymają teczki z tekstem. Uczennica śpiewa do mikrofonu na tle obrazów. Uczniowie i goście czytają "Przedwiośnie".Uczniowie i goście czytają "Przedwiośnie".Profesor Suchocki czyta "Przedwiośnie".

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 08.09.2018
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 02.10.2018 - 12:05