Podziękowanie za plony w Wielkopolsce

Treść archiwalna

W całej Wielkopolsce rozpoczęły się tradycyjne święta dziękczynne za zbiory zboża. W minioną niedzielę w Rzgowie, z udziałem wojewody Piotra Florka, odbyły się dożynki powiatowe. Wicewojewoda Przemysław Pacia natomiast, wspólnie z władzami samorządowymi, rolnikami i mieszkańcami dziękował za plony w Zalesiu w gminie Jaraczewo.

Dożynki Powiatowe w Rzgowie, w których udział wzięły delegacje wieńcowe z gmin powiatu konińskiego, rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Jakuba. Po nabożeństwie korowód dożynkowy przemaszerował na boisko przy Szkole Podstawowej, gdzie odbyły się główne obrzędy dożynkowe. Podczas części oficjalnej starostowie dożynek uroczyście przekazali chleb na ręce gospodarzy: starosty konińskiego Małgorzaty Waszak i wójta gminy Rzgów Andrzeja Grzeszczaka.

Słowa podziękowania za wytężoną pracę skierował do rolników wojewoda wielkopolski Piotr Florek. Przypomniał, że to dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia polski chleb. Wojewoda wręczył też 17 odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa” nadanych przez Ministra Rolnictwa.

Jak co roku podczas święta plonów uhonorowano laureatów IX edycji konkursu „Powiatowy Rolnik Roku”. Ocenie poddano także najpiękniejsze wieńce dożynkowe, a ich twórcom wręczono specjalne wyróżnienia.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie

Zdjęcia: Archiwum Starostwa Powiatowego w Koninie

Również podczas obchodów gminnych Dożynek w Zalesiu, w których uczestniczył wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia, nie zabrakło podziękowań za wytężoną pracę na roli. - Świętowanie tegorocznych zbiorów nie pozwala zapomnieć o problemach z jakimi spotyka się polskie rolnictwo, także w naszym regionie. Wyjątkowo niesprzyjająca pogoda utrudniała bowiem pracę na roli i w ogrodzie - mówił wicewojewoda.

12 sierpnia wojewoda wystąpił do ministra rolnictwa i rozwoju wsi z wnioskiem o wyrażenie zgody na uruchomienie preferencyjnej linii kredytowej na wznowienie produkcji w gospodarstwach, w których wystąpiły szkody spowodowane przez przymrozki wiosenne.

W okresie od 3 do 9 maja br. na terenie 100 wielkopolskich gmin wystąpiły przymrozki, które spowodowały znaczne straty w uprawach rolnych. Niska temperatura, która przy gruncie spadła do -5 stopni spowodowała zniszczenia nie tylko w drzewach owocowych, ale też warzywach, i zbożach jarych. W gminie Jaraczewo 8 gospodarstw zostało dotkniętych klęską, a wysokość strat została oszacowana na 195 tys. zł.

zdjęciezdjęciezdjęcie

 

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 22.08.2011
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59