Konsultacje w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych

Treść archiwalna

Kompleksowe rozwiązania zmierzające do poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych i ich opiekunów były przedmiotem rozmów w Zakładzie Aktywizacji Zawodowej w Słupcy. Konsultacje z przedstawicielami instytucji i organizacji działających na rzecz niepełnosprawnych odbyły się z udziałem wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosza Marczuka oraz wicewojewody wielkopolskiego Marleny Maląg.

Spotkanie w województwie wielkopolskim było jednym z ostatnich w ramach cyklu organizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Konsultacje z pracownikami instytucji publicznych i organizacji społecznych poprzedziła konferencja prasowa. - Jeździmy w lipcu po całej Polsce. Spotykamy się ze środowiskiem osób niepełnosprawnych i osób, które im pomagają, aby dowiedzieć się jakie są ich potrzeby i jak doskonalić system wsparcia osób niepełnosprawnych. Drugi element wspominany podczas spotkań to dodatkowe dwa miliardy złotych, które będą przeznaczone na potrzeby osób niepełnosprawnych na skutek decyzji premiera Mateusza Morawieckiego. Chcemy rozmawiać o tym, na co je przeznaczyć - podkreślał wiceminister Bartosz Marczuk.

Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg podczas spotkania z przedstawicielami mediów przypomniała dotychczasowe działania rządu skierowane do osób niepełnosprawnych. - Pomoc prowadzona przez obecny rząd jest systemowa i zaplanowana. Działania podejmowane są właściwie w każdym obszarze. Począwszy od sztandarowego programu "Rodzina 500 plus", który ma szczególne uprawnienia dla osób niepełnosprawnych, poprzez program "Maluch plus" i wsparcie osób niepełnosprawnych przebywających w środowiskowych domach samopomocy czy domach pomocy społecznej - mówiła wicewojewoda.

Podczas konsultacji w Zakładzie Aktywności Zawodowej omówiono zagadnienia związane z wdrażaniem mapy drogowej budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Filarami rozwiązania mają być Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, Pakiet Społecznej Odpowiedzialności i program Dostępność plus.

Prelegenci mówili również o nowo opracowanych rozwiązaniach, takich jak Strategia na rzecz Osób Niepełnosprawnych wraz z Programem Narodowego Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych, reformą systemu orzekania o niepełnosprawności i zatrudnieniem wspomaganym.

Wiceminister Marczuk zabiera głos podczas spotkania z mediami. Wicewojewoda Maląg zabiera głos podczas spotkania z mediami. Wiceminister Marczuk stoi przed kamerą telewizyjną. Głos zabiera wicewojewoda podczas konsultacji z przedstawicielami instytucji społecznych. Uczestnicy spotkania siedzą w sali. Wiceminister Marczuk stoi na tle wyświetlanej prezentacji.

Autor: Mateusz Czaplicki
Data utworzenia: 27.07.2018
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 23.08.2018 - 08:43