Druga tłocznia gazu w Wielkopolsce uruchomiona

Treść archiwalna

Nową tłocznię gazu, zlokalizowaną na terenie węzła przesyłowego Odolanów otwarto dziś z udziałem wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna oraz władz spółki GAZ-SYSTEM. Budowa trwała blisko 5 lat, a wartość inwestycji wyniosła około 23 mln zł. To 15. taki obiekt w polskim systemie przesyłowym.

- Polska jest w trakcie największej w historii rozbudowy systemu przesyłowego gazu. Tłocznia w Odolanowie jest jednym z kluczowych elementów tego procesu - powiedział podczas otwarcia inwestycji Artur Zawartko, wiceprezes GAZ-SYSTEM.

Wojewoda wielkopolski podkreślił z kolei, że inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne mają kluczowe znaczenie dla stabilności państwa i regionu. - Działania naszego rządu mają szczególne znaczenie dla wzrostu bezpieczeństwa i stopnia dywersyfikacji dostaw gazu nie tylko w Polsce, ale i w naszej części Europy. Bezpieczeństwo energetyczne to fundament stabilności i niezależności państwa, dlatego tak ważne jest inwestowanie w kluczowe projekty poprawiające i rozwijające infrastrukturę energetyczną - mówił wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Wybudowanie Tłoczni Odolanów umożliwia ciągły odbiór gazu z Niemiec (przez punkt wejścia w Lasowie koło Zgorzelca) i kierowanie jego nadwyżek do Podziemnego Magazynu Gazu w Wierzchowicach. Wpływa także korzystnie na elastyczność pracy węzła, w tym między innymi na możliwość współpracy tłoczni z wszystkimi gazociągami wchodzącymi i wychodzącymi z węzła. - Od teraz możemy samodzielnie sprężać i przesyłać nadwyżki gazu do podziemnego magazynu, podnosząc tym samym bezpieczeństwo energetyczne kraju - ocenił wiceprezes GAZ-SYSTEM Artur Zawartko.

Decyzja o budowie Tłoczni Gazu Odolanów zapadła w 2012 roku. Nowa tłocznia stanowi element Korytarza Północ - Południe, który docelowo połączyć ma terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem LNG Adria na wyspie Krk w Chorwacji. Korytarz ten stanowi jedną z priorytetowych inicjatyw w Europie Środkowo–Wschodniej opisanych w Europejskim Pakiecie Infrastrukturalnym (EIP), a jego głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego oraz integracja rynku gazowego w Europie.

Foto: GAZ-SYSTEM S.A.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 27.06.2018
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 01.08.2018 - 08:55