Podsumowanie roku szkolnego w Wielkopolsce

Treść archiwalna

- Szkoła to ucząca się organizacja, gdzie uczą się nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele i rodzice. W tym procesie liczy się dobra współpraca. Jesteśmy świadkami zmiany, została bowiem wdrożona reforma edukacji. Teraz zbliża się najbardziej wyczekiwany z punktu widzenia ucznia dzień - zakończenie roku szkolnego - mówiła podczas konferencji prasowej wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg. W Wielkopolsce wakacje rozpocznie ponad 470 tys. uczniów.

W spotkaniu z przedstawicielami mediów oprócz wicewojewody uczestniczyli także wicekuratorzy oświaty: Krzysztof Błaszczyk oraz Zbigniew Talaga.

- Kiedy reforma edukacji była wdrażana spotykaliśmy się z samorządowcami, dyrektorami szkół i rodzicami, aby mówić jak będą przebiegały zmiany, by ten proces w województwie wielkopolskim był przyjazny uczniom i nauczycielom. Oponenci reformy mówili, że nauczyciele stracą pracę. Tymczasem liczba etatów wzrosła. W stosunku do ubiegłego roku szkolnego pojawiło się dodatkowych 1625 etatów - mówiła wicewojewoda Marlena Maląg.

Wicekurator Krzysztof Błaszczyk mówił z kolei o pakiecie działań podjętych przez Kuratorium Oświaty w minionym roku, które będą kontynuowane. - Czeka nas dalsza realizacja nowej podstawy programowej, która poza przedszkolem objęła klasy pierwsze, czwarte i siódme. Ponadto zmienią się zasady oceny pracy nauczyciela. Zasadnicza zmiana polega na zobiektywizowaniu oceny pracy pod kątem jakości. Najlepsi nauczyciele będą mogli, po uzyskaniu wysokiej oceny, być objęci dodatkiem - wskazywał Krzysztof Błaszczyk.

O powodach wprowadzanych zmian w systemie edukacji mówił natomiast wicekurator Zbigniew Talaga. - W kontekście szkolnictwa zawodowego trzeba pamiętać, że podstawy programowe dostosowują nasze szkolnictwo do wymogów europejskich. Gdybyśmy nie dokonywali tych zmian to działalibyśmy niezgodnie w stosunku do trendów, które występują. To jeden z ważniejszych warunków powodzenia reformy edukacji - podkreślał Zbigniew Talaga.

Konferencja prasowa wicewojewody oraz wicekuratorów oświaty.

Autor: Mateusz Czaplicki
Data utworzenia: 21.06.2018
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 11.07.2018 - 08:20