Dzień Pamięci Polek i Polaków represjonowanych przez III Rzeszę

Treść archiwalna

Dziś w Poznaniu oddano hołd mieszkańcom Wielkopolski, poległym, pomordowanym, więzionym i deportowanym w trakcie II wojny światowej. Uroczystości z okazji Dnia Pamięci Polek i Polaków represjonowanych przez III Rzeszę w latach 1939-1945 rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem Świętego Wojciecha w Poznaniu. W obchodach uczestniczyła wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg, która wraz z innymi delegacjami, złożyła kwiaty pod tablicą pamiątkową ku czci Mieszkańców Poznania i Wielkopolski, ofiar II wojny światowej na murze Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan. 

W trakcie przemówienia wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg wspomniała ofiary niewolniczej i nieludzkiej pracy z okresu II wojny światowej. - Polki i Polacy zostawili nam testament pisany miłością do Ojczyzny, pisany krwią. Stracili życie, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju - mówiła. 

Włodzimierz Orsztynowicz, prezes Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę przypomniał z kolei, że z Wielkopolski okupant deportował ponad 150 tysięcy osób. - Liczba ta nie obejmuje wypędzeń i przesiedleń do Generalnej Guberni, które w Wielkopolsce objęły blisko 317 tysięcy osób, czyli około 15 procent jej mieszkańców.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele wojewódzkich i terenowych organizacji kombatantów, parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu konsularnego, kościoła, wojska polskiego, policji, straży pożarnej, administracji zespolonej i niezespolonej.

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 07.05.2018
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 25.05.2018 - 08:25