Odsłonięcie Tablicy Pamięci

Treść archiwalna

W siedzibie Wielkopolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w Poznaniu, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann uczestniczył w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Tablicy Pamięci upamiętniającej 51 lekarzy weterynarii z Wielkopolski zamordowanych i poległych w latach II wojny światowej.

Tablica powstała z inicjatywy Włodzimierza Gibasiewicza - autora licznych książek o martyrologii lekarzy weterynarii. Nazwiska 51 lekarzy weterynarii - poległych bądź zamordowanych - wraz z ich biogramami - autor zamieścił w książce - „Niepowtarzalni z Wielkopolski”.

Ocaleni od zapomnienia lekarze weterynarii ginęli podczas działań wojennych na różnych frontach II wojny światowej, między innymi w walkach nad Bzurą i pod Monte Cassino. Rozstrzeliwani byli jako zakładnicy, ginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych, byli ofiarami sowieckiej zbrodni katyńskiej. Ginęli jako żołnierze powstania warszawskiego oraz w walkach o niepodległość Polski jako żołnierze AK.

Inicjatywa upamiętnienia lekarzy została wsparta przez Prezesa Rady Wielkopolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej lek. wet. Macieja Gogulskiego.

Foto: Joanna Szczechowska

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 22.03.2018
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 23.04.2018 - 12:50