Apel pamięci w 74. rocznicę śmierci hm. Floriana Marciniaka

Treść archiwalna

Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg wzięła udział w apelu z okazji 74. rocznicy zamordowania Pierwszego Naczelnika Szarych Szeregów harcmistrza Floriana Marciniaka. Organizatorem uroczystości był Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Wielkopolska.

Florian Marciniak zginął w obozie koncentracyjnym Gross-Rosen wraz z grupą 23 instruktorów harcerskich. Obchody upamiętniające te tragiczne wydarzenia z II wojny światowej miały miejsce na terenie Muzeum Fortu VII w Poznaniu. Uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania hymnu Związku Harcerstwa Polskiego oraz przemówienia przewodniczącego Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Następnie odbył się apel pamięci oraz złożenie kwiatów przy Ścianie Śmierci.

Florian Marciniak był pierwszym naczelnikiem Szarych Szeregów. Urodził się w Gorzycach pod Czempiniem, naukę pobierał w Poznaniu, uczył się w Państwowym Gimnazjum im. św. Jana Kantego oraz rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Poznańskim. W czasie wojny przedostał się do Warszawy, brał udział w przygotowaniach odbicia z rąk Niemców Jana Bytnara „Rudego”. Harcmistrz wpadł w ręce Gestapo 6 maja 1943 roku. Po długim okresie więzienia w Forcie VII i w obozie w Żabikowie został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen, gdzie prawdopodobnie 20 lutego 1944 roku został zamordowany.

Tablica przy wejściu na teren Fortu VIIWicewojewoda z grupą harcerzyGrupa uczestników uroczystościKapłan odmawia modlitwę
Wicewojewoda podczas uroczystości z harcerzamiWicewojewoda składa wiązankęHarcerka trzyma wiązankę kwiatówGrupa uczestników uroczystości chwyta się za ręce

Autor: Mateusz Czaplicki
Data utworzenia: 24.02.2018
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 09.03.2018 - 09:20