Jerzy Satanowski odznaczony Złotym Medalem Gloria Artis

Treść archiwalna

Wybitny polski kompozytor, wokalista, dyrygent i reżyser teatralny Jerzy Satanowski otrzymał z rąk wicewojewody wielkopolskiego Marleny Maląg Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczyste wręczenie medalu nastąpiło na deskach sceny Teatru Nowego w Poznaniu, gdzie odbyła się również premiera spektaklu "Kanapka z człowiekiem" w reżyserii wyróżnionego twórcy.

Jerzy Satanowski to wielokrotnie nagradzany twórca muzyki ilustracyjnej do wielu filmów i spektakli teatralnych. Urodził się w Warszawie, jednak to Poznań stał się miejscem szczególnie ważnym dla jego artystycznej kariery. Ze stolicą Wielkopolski pierwszy raz zetknął się w wieku 14 lat. Także tutaj zdawał maturę i rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Jerzy Satanowski w minionym roku obchodził jubileusz 70-lecia urodzin oraz 45-lecia pracy artystycznej. W jego bogatym dorobku znajduje się muzyka skomponowana do ponad 300 spektakli dla krajowych i zagranicznych teatrów dramatycznych. Tworzył muzykę między innymi do spektaklu "Trucizna, miłość i śpiew" wg Carla Goldoniego, legendarnego "Króla Leara" w reżyserii Eugeniusza Korina oraz realizował niezliczoną ilość przedstawień w Teatrze Nowym. Od 2005 roku jest stałym współpracownikiem Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewamy Poezję" - najstarszego festiwalu poetyckiego w Polsce.

Na najnowszy spektakl w reżyserii Jerzego Satanowskiego "Kanapka z człowiekiem" składają się 22 piosenki autorstwa Jacka Kaczmarskiego. Twórcy spotkali się 25 lat temu realizując na deskach Teatru Nowego przedstawienie "Kuglarze i wisielcy" według prozy Victora Hugo. Dziś, podczas spektaklu, widzom przypomniana została twórczość legendarnego barda "Solidarności".

Na scenie wicewojewoda wręcza Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jerzy Satanowski przemawia ze sceny.

Foto: Wiktor Napierała

Autor: Mateusz Czaplicki
Data utworzenia: 17.02.2018
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 05.03.2018 - 11:40