Promocja książki „Ofiary terroru i działań wojennych 1939-1945 w Poznaniu”

Treść archiwalna

W Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyła się dzisiaj premiera unikatowej w skali kraju publikacji pod tytułem „Ofiary terroru i działań wojennych 1939-1945 w Poznaniu”. To pierwsza tego typu praca zawierająca wykaz osób, które poniosły śmierć w okresie niemieckiej okupacji na terenie Poznania. Patronat honorowy nad książką objął wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Spotkanie z współautorem publikacji Łukaszem Jastrząbem przyciągnęło szerokie grono sympatyków historii, osób zainteresowanych dziejami II wojny światowej, parlamentarzystów oraz przedstawicieli instytucji publicznych. Książka zawiera alfabetyczny wykaz 4783 osób, ofiar II wojny światowej, które zginęły w Poznaniu. Przygotowanie listy było możliwe dzięki badaniom naukowym przeprowadzonym w zasobach poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. - Najważniejszymi osobami dzisiejszego spotkania są osoby, których nazwiska są wymienione w książce. To właśnie dla nich tutaj przyszliśmy - mówił Łukasz Jastrząb.

Autorem słowa wstępnego do książki jest wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Zdaniem wojewody publikacja trafia na rynek wydawniczy w wyjątkowym okresie. - Książka jest wstrząsającym katalogiem, w którym wymienione są osoby zamordowane oraz okoliczności ich śmierci. Warto, aby Wielkopolanie zapoznali się z efektami pracy naukowców. Myślę, że to wydawnictwo przyczyni się do zanegowania fatalnej narracji, która się pojawia i próbuje zrównać ofiary z katami - mówił wojewoda.

Autor: Mateusz Czaplicki
Data utworzenia: 19.02.2018
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 06.03.2018 - 09:09