Wojewoda wielkopolski wydał zarządzenie zastępcze w sprawie nazw ulic w Jarocinie i Jaraczewie. W obu przypadkach Zbigniew Hoffmann wziął pod uwagę sugestie samorządów. To pierwsze nazwy ulic w Wielkopolsce, które zostaną zmienione w trybie zarządzenia zastępczego na bazie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.
Wojewoda wielkopolski zdecydował się nadać dotychczasowej ulicy 22 lipca w Jaraczewie nazwę 11 Listopada. Z kolei w Jarocinie ulica Karola Świerczewskiego zostanie przemianowana na Edmunda Rogalskiego. Opinie w tej sprawie wydał łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, wskazując, że obie nazwy wypełniają art. 1 ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.
- Obie decyzje są podyktowane sugestiami lokalnych samorządów. Jest to realizacja wcześniejszej zapowiedzi, gdy deklarowałem chęć, a nawet konieczność współpracy w tej kwestii. Idziemy w dobrym kierunku i mam nadzieję, że w pozostałych ponad dziewięćdziesięciu przypadkach współpraca będzie wyglądała podobnie - komentuje wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.
Wojewoda wielkopolski w lipcu br. powołał zespół ds. wykonania ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Zespół wojewody zweryfikował wszystkie nazwy ulic w Wielkopolsce. W rezultacie zespół poddał analizie ponad 29 tys. nazw. Wątpliwości budzi około 100.