Dziś w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się drugie spotkanie regionalne w ramach cyklu „Bliżej Funduszy Europejskich”, poświęcone projektom Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) nadzorowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizowanym na terenie województwa wielkopolskiego. Gościem wydarzenia była wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg.
Było to drugie, z zaplanowanych 15 spotkań regionalnych, kolejne odbędzie się w Białymstoku w grudniu br. Relacje z poszczególnych wydarzeń będzie można śledzić na stronie internetowej www.EFS.mrpips.gov.pl/konferencje.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele podmiotów realizujących projekty, potencjalni beneficjenci, jak również przedstawiciele instytucji zaangażowanych we wdrażanie Europejskiego Funduszu Społecznego, m.in. Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Poznaniu, Wielkopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Funduszu Regionu Wałbrzyskiego.
Podczas spotkania omówiono projekty na rzecz poprawy motywacji w podejmowaniu zatrudnienia u osób odbywających karę pozbawienia wolności realizowane przez Centralny Zarząd Służby Więziennej oraz projekty skierowane do osób młodych realizowane przez Komendę Główną Ochotniczych Hufców Pracy w ramach programu „Gwarancje dla młodzieży”.
W prezentacjach przygotowanych przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Poznaniu oraz Wielkopolską Wojewódzką Komendę OHP przedstawione zostały najważniejsze założenia realizowanych projektów oraz ich kluczowe efekty. Dodatkowo głos zabrali również pracodawcy, którzy na terenie województwa wielkopolskiego zatrudniają osoby biorące udział w ww. projektach - Państwowe Przedsiębiorstwo Przemysłu Metalowego POMET, Jeremias Sp. z o.o. oraz Zakłady Drobiarskie "Koziegłowy".
Konferencja podzielona została na trzy główne bloki tematyczne odpowiadające wybranym obszarom, za które odpowiada MRPiPS w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój:
- wsparcie na rzecz włączenia społecznego i „Gwarancji dla młodzieży” w projektach konkursowych
- wsparcie osób niepełnosprawnych
- wsparcie podmiotów ekonomii społecznej
Włączenie społeczne i „Gwarancje dla młodzieży” w projektach konkursowych
Przedstawiciele Departamentu Wdrażania EFS zaprezentowali główne kierunki wsparcia udzielanego przez Departament w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Omówione zostały najważniejsze efekty realizowanych projektów konkursowych, dodatkowo przedstawiono planowane kluczowe zmiany w programie oraz harmonogram działań zaplanowanych do realizacji do końca 2018 roku. Następnie głos przekazano beneficjantom, którzy otrzymali od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wsparcie ze środków funduszy europejskich - firmie Euronauka Andrzej Czubaj, Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim i Stowarzyszeniu „SOS dla Rodziny”.
Fundusze Europejskie na rzecz osób niepełnosprawnych
Przedstawiciel Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON) omówił elementy Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w Programie kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” oraz stan realizacji projektów PO WER skierowanych do osób niepełnosprawnych.
Pożyczki dla podmiotów ekonomii społecznej
Reprezentant Banku Gospodarstwa Krajowego zaprezentował zwrotne instrumenty finansowe na rzecz ekonomii społecznej, natomiast Fundusz Regionu Wałbrzyskiego przedstawił ofertę pożyczkową adresowaną do podmiotów ekonomii społecznej z województwa wielkopolskiego. Debatę na temat wsparcia podmiotów ekonomii społecznej poprowadził przedstawiciel Stowarzyszenia na Rzecz Spółdzielni Socjalnych. Głos w dyskusji zabrały m.in. przedsiębiorstwa społeczne, które skorzystały z pożyczek na rozwój swojej działalności w projektach współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: Fundacja SUPERSPRAWNI oraz Fundacja Pozytywnej Edukacji. Przedstawiciele fundacji opowiedzieli w jaki sposób pozyskane środki przyczyniły się do rozwoju prowadzonej działalności i zwiększyły ich konkurencyjność na rynku.
Efekty realizowanych projektów
W projektach nadzorowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, realizowanych w województwie wielkopolskim 669 osób młodych w latach 2015-2017 otrzymało wsparcie w zakresie aktywizacji zawodowo-edukacyjnej, w tym:
- 441 osób uzyskało kwalifikacje zawodowe lub nabyło kompetencje niezbędne na rynku pracy
- 94 osoby podjęły pracę/rozpoczęły prowadzenie działalności na własny rachunek
- 92 osoby podjęły kształcenie lub szkolenie.
W projekcie realizowanym przez Centralny Zarząd Służby Więziennej około 770 więźniów w latach 2016-2017 otrzymało wsparcie szkoleniowe w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych. Ponadto podmiotom ekonomii społecznej w 2017 roku udzielono preferencyjnych pożyczek na kwotę 722 000 zł.