W ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann otworzył w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu wystawę „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku”.
Ekspozycja przygotowana wspólnie z poznańskim oddziałem IPN, w której otwarciu wziął udział poseł Witold Czarnecki i dyrektor poznańskiego IPN Rafał Reczek, opowiada o losach rodów ziemiańskich i ich niszczeniu w latach okupacji przez totalitaryzmy: nazistowski i sowiecki, o wywłaszczeniu przez system władzy komunistycznej i rozproszeniu rodzin po świecie. Celem autorów wystawy jest pokazanie zbiorowego portretu ziemian i przybliżenie historii konkretnych rodzin.
Ofiarom wojny poświęcone było też spotkanie w sali im. Witolda Celichowskiego, gdzie historyk doktor Łukasz Jastrząb zaprezentował książkę, która ukaże się pod koniec roku. Publikacja zawierać będzie pierwsze kompleksowe badania naukowe, poświęcone ludności cywilnej zamordowanej w Poznaniu w trakcie II wojny światowej. - Polskie ofiary wojny to często osoby anonimowe. Dzięki takim badaniom można przywrócić im należny honor i pamięć - przywrócić im imiona - mówił wojewoda, inaugurując spotkanie autorskie.
Łukasz Jastrząb przedstawił zakres badań i źródła, które pozwoliły mu na sporządzenie wspólnie z Joanną Lubierską, list zamordowanych w Poznaniu osób. To pierwsza tego typu praca w kraju. Patronat nad publikacją objął wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.