W całym kraju trwają uroczystości rocznicowe w 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zainaugurował dzisiejszy dzień pamięci zapalając znicze wraz z harcerzami, kombatantami i przedstawicielami poznańskiego oddziału IPN na grobach cywilnych ofiar bombardowania w 1939 roku, pochowanych na cmentarzu przy ul. Nowina w Poznaniu.
Główne uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji ofiar wojny w kościele pw. św. Józefa. Bezpośrednio po nabożeństwie kombatanci, harcerze, przedstawiciele służb i inspekcji, pododdziały żołnierzy oraz uczniowie z wielkopolskich szkół zebrali się przed Pomnikiem Armii Poznań. - Dziś, w tym miejscu, i każdego 1 września kolejnego roku, musimy przypominać o odpowiedzialności i prawdzie. Odpowiedzialności za nieludzkie czyny i miliony ofiar. Musimy przypominać o prawdzie historycznej i prawdzie o naszym narodzie - mówił wojewoda Zbigniew Hoffmann przywołując w swym przemówieniu dramat wojny. Wojewoda wspominał też historię Wielkopolski sprzed 78 lat - Kraj Warty przeznaczony był do całkowitego zgermanizowania. Aby szybko ten proces przeprowadzić, Niemcy postanowili wybić polskie elity. Publiczne egzekucje w ramach operacji "Tannenberg" odbyły się w październiku 1939 roku w Śremie, Książu, Kórniku, Mosinie, Środzie, Kostrzynie, Gostyniu, Poniecku, Krobi, Kościanie, Śmiglu, Lesznie, Osiecznej i we Włoszakowicach.
Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann uczestniczył też w uroczystości towarzyszącej wojewódzkim obchodom i wraz z władzami Kłecka złożył kwiaty na grobach obrońców miasta. Wojewoda spotkał się z mieszkańcami podczas uroczystości w miejscu stracenia 112 uczestników walk, którzy zostali rozstrzelani na brzegu rzeki Mała Wełna.