Dziś w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu minister edukacji narodowej Anna Zalewska spotkała się z wicewojewodą wielkopolskim Marleną Maląg, wielkopolskim kuratorem oświaty Elżbietą Leszczyńską, przedstawicielami środowisk akademickich, wizytatorami oraz koordynatorami reformy oświaty.
Podczas spotkania w urzędzie prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak z Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wręczył szefowej resortu podpisany przez ponad 400 osób list poparcia dla działań ministerstwa edukacji narodowej. - Środowisko Akademickich Klubów Obywatelskich uważa reformę oświaty za jeden z najważniejszych projektów zmian rządów Prawa i Sprawiedliwości - zapowiedziany w programie wyborczym i konsekwentnie realizowany - czytamy w liście.
Podczas wizyty w Poznaniu minister Anna Zalewska przedstawiła aktualny stan wdrażania reformy edukacji.
- Mam bardzo dobre informacje o stanie wolnych miejsc dla nauczycieli. Przekształcenie nie wymusi zwolnień. Liczba dzieci się nie zmienia, a tworzone są nowe oddziały. Według raportu na 11 maja, w skali kraju, mamy 8 tysięcy dodatkowych wolnych miejsc pracy, w Wielkopolsce ponad 300, z czego ponad 60 w samym Poznaniu - tłumaczyła minister. Po raz pierwszy w historii pojawia się subwencja oświatowa na zadania własne gminy - 6-latka, który się uczy. Po raz pierwszy też rodzice nie zapłacą za przedszkole, jeżeli mają 6-latka w przygotowaniu rocznym. Dla samego Poznania dodatkowa kwota na te zadania wynosi ponad 13 mln zł. Od 2012 roku po raz pierwszy pojawiła się też waloryzacja wynagrodzeń dla nauczycieli. W przypadku stolicy Wielkopolski jest to kwota 5 mln zł dodatkowych środków.
Na zakończenie wizyty w Poznaniu, na Ostrowie Tumskim, minister Anna Zalewska wraz z wojewodą wielkopolskim Zbigniewem Hoffmannem wzięła udział w Wojewódzkich Obchodach Dnia Strażaka połączonych z jubileuszem 140-lecia poznańskiej zawodowej Straży Pożarnej.