Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg, Elżbieta Bojanowska - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz burmistrz Wągrowca Krzysztof Poszwa otworzyli dziś konferencję "Polityka senioralna w Wielkopolsce". Jej uczestnicy debatowali między innymi o rządowych programach na rzecz osób starszych oraz dobrych praktykach w działaniach realizowanych w samorządach.
- Miejsce naszego spotkania jest nieprzypadkowe. To właśnie Wągrowiec został laureatem organizowanego przez wojewodę wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna konkursu "Gmina przyjazna rodzinie" - mówiła wicewojewoda wielkopolski. Wicewojewoda zwróciła też uwagę na to, że jednym z podstawowych zadań mądrej i przyszłościowej polityki prorodzinnej jest zapewnienie szerokiego wsparcia również środowisku osób starszych.
Zgodnie z danymi, które przekazała wiceminister Elżbieta Bojanowska, w związku z niskim poziomem dzietności i starzeniem się społeczeństwa proporcja udziału osób starszych w Polsce wzrasta i z obecnych 20 procent w 2050 roku osiągnie prawdopodobnie 40 procent. Wiceminister zaprezentowała też rządowe projekty związane z aktywizacją seniorów. - Bardzo zależy nam na zmianie społecznego obrazu osób starszych.
Ważne jest budowanie sieci pomocy czy samopomocy dla seniorów, którzy często borykają się z samotnością - mówiła. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisało porozumienie z Telewizją Polską, która w swoich programach propagować będzie aktywność osób starszych oraz przybliżać ich rolę w społeczności i rodzinie. Partnerami kampanii informacyjnych został też Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Poczta Polska. W aktywizacji seniorów mają pomóc szeroko zakrojone działania w ramach rządowych programów: „Senior+”, „Bezpieczny i aktywny senior” oraz Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Długofalowe, systemowe działania państwa - do 2030 roku - ma opierać się na trzech filarach: bezpieczeństwie, solidarności i uczestnictwie. Opracowany przez specjalistów program ma przede wszystkim prowadzić do tego, by podnieść jakość życia seniorów. - Chcemy, aby osoby starsze mogły jak najdłużej pozostać samodzielne i aktywne, a przede wszystkim bezpieczne - podkreślała wiceminister.
O samorządowej polityce senioralnej opowiedział burmistrz Wągrowca Krzysztof Poszwa. Wśród licznych lokalnych działań na rzecz osób starszych wymienił między innymi „Program Senior 60+”. - Tworząc go chcieliśmy, by pomagał w codziennym życiu. Zakupach, dojazdach, aktywności kulturalnej i sportowej. W ramach programu, każdy z mieszkańców Wągrowca, który ukończył 60. rok życia może dostać kartę, która zapewnia liczne zniżki. Burmistrz zwrócił też uwagę na to, że starsi mieszkańcy gminy niejednokrotnie służą radą czy wiedzą, uczestniczą w programach wolontariackich i udzielają się na rzecz społeczności lokalnej.
Zdaniem uczestniczących w konferencji geriatrów - dr. hab. n. med. Katarzyny Wieczorowskiej-Tobis i dr. hab. n. med. Katarzyny Pawlaczyk-Gabriel - jedną z głównych potrzeb jest zwiększenie liczby geriatrów, łóżek geriatrycznych i miejsc szkoleniowych, w których lekarze nauczą się jak pracować z osobami w podeszłym wieku z wieloma schorzeniami. Zdaniem doktor Wieczorowskiej-Tobis choć nie każdy senior wymaga opieki geriatry, to jednak starzenie się społeczeństwa wymaga też od lekarzy zdobywania nowych kompetencji i doświadczenia. Dyskusję poprzedziło wystąpienie Magdaleny Piaszczyńskiej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, która przybliżyła seniorom, samorządowcom i naukowcom najczęstsze zagrożenia, z którymi zmagają się osoby starsze i sposoby radzenia sobie w sytuacjach niebezpiecznych.
Konferencja w Wągrowcu była pierwszą tegoroczną tak dużą debatą na tematy prorodzinne. Sukcesywnie organizowane będą kolejne. W tym roku - jak zapowiedziała wicewojewoda - zorganizowana zostanie też II edycja konkursu "Gmina przyjazna rodzinie".