W siedzibie ostrowskiego „nKlub - Sztuka i Edukacja” odbyła się debata poświęcona wdrażaniu reformy oświatowej. Spotkanie odbyło się z inicjatywy senatora RP Łukasza Mikołajczyka, posła na Sejm RP Tomasza Ławniczaka, wicewojewody wielkopolskiego Marleny Maląg oraz wielkopolskiego kuratora oświaty Elżbiety Leszczyńskiej.
W trakcie debaty wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg przedstawiła informacje na temat wdrażania reformy edukacji w Wielkopolsce: - Kiedy minister Anna Zalewska we wrześniu ogłosiła jak będzie przebiegała reforma, razem z przedstawicielami Kuratorium Oświaty rozpoczęliśmy podróż po Wielkopolsce. Odbyliśmy około dwieście spotkań z samorządowcami, nauczycielami i dyrektorami szkół. Duże emocje były w 1999 roku, gdy gimnazja rozpoczynały swoje funkcjonowanie, podobnie jest dzisiaj. Dlatego spotykamy się z Państwem, aby znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania - mówiła wicewojewoda.
W trakcie dyskusji przedstawiono także zagadnienia dotyczące tworzenia sieci szkół. Wicekurator Oświaty Krzysztof Błaszczyk poinformował, że w tej sprawie pracownicy kuratorium oświaty pozostają do dyspozycji samorządowców.
Na mocy uchwalonych przez parlament zmian w prawie oświatowym zostaną zlikwidowane gimnazja, powrócą natomiast 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące oraz 5-letnie technika. Zasadnicze szkoły zawodowe zostaną zastąpione przez dwustopniowe szkoły branżowe.