Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann podpisał rozporządzenie w sprawie określenia obszarów zagrożenia wystąpieniem „Wysoce zjadliwej grypy ptaków”, wywołanej przez wirus grypy ptaków podtypu H5N8 oraz nakazów i zakazów obowiązujących na tych obszarach. Występowanie wirusa H5N8 w stadzie kaczek w miejscowości Bierzów (gmina Kobyla Góra, powiat ostrzeszowski) potwierdziło badanie próbek w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.
To pierwsze w Wielkopolsce i trzydzieste pierwsze w kraju ognisko „Wysoce zjadliwej grypy ptaków” podtypu H5N8. Wirus jest groźny dla zamkniętych hodowli drobiu, ale nie zagraża zdrowiu i życiu ludzi.
Za obszar zapowietrzony „Wysoce zjadliwą grypą ptaków” uznaje się trzykilometrową strefę wokół miejscowości wystąpienia choroby. Teren zagrożenia ptasią grypą wyznaczony został w promieniu 10 km od Bierzowa i obejmuje części powiatów: ostrzeszowskiego, kępińskiego i ostrowskiego.
- W Wielkopolsce do tej pory skutecznie udawało się przeciwdziałać wirusowi. Pojawiło się jednak pierwsze ognisko, w związku z czym podejmujemy niezwłoczne działania, których celem jest szybkie i skuteczne opanowanie sytuacji. Wszystko zmierza w stronę wygaszenia tego ogniska - komentuje wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.
We wtorek, 17 stycznia, odbyło się kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Andrzej Żarnecki przedstawił procedury wdrożone w powiecie w celu wyeliminowania zagrożenia. Na terenie powiatu ostrzeszowskiego zebrał się Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który działa wspólnie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii. Powiadomiona została straż pożarna i policja, oznakowano też teren i wyłożone zostały specjalne maty do dezynfekcji.
- Zwracam szczególną uwagę właścicielom gospodarstw i ferm na konieczność rygorystycznego przestrzegania zaleceń Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w zakresie utrzymywania drobiu - dodaje wojewoda Zbigniew Hoffmann.
Ptaki z dotkniętej wirusem fermy zostały uśpione. Wystąpienie wirusa nakłada na hodowców ptaków liczne obostrzenia, które wynikają z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. 2016, poz. 2091). Do odwołania zakazane jest organizowanie targów, wystaw i pokazów drobiu hodowlanego. Na obszarze zagrożonym wystąpieniem wirusa hodowcy drobiu zobowiązani są do stosowania środków bezpieczeństwa biologicznego.
Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann apeluje też o zgłaszanie wszystkich przypadków chorób drobiu powiatowym lekarzom weterynarii.