O projektowanych zmianach w systemie oświaty rozmawiali z dyrektorami oraz nauczycielami publicznych samodzielnych gimnazjów subregionu kaliskiego wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg, wielkopolski kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska oraz wicekurator Krzysztof Błaszczyk. Reforma edukacji jest konieczna i wynika z debat organizowanych przez ministerstwo edukacji. Chcemy ją jednak przeprowadzić w spokoju, rozmawiając i sugerując pewne rozwiązania - mówiła wicewojewoda podczas otwarcia spotkania.
Główną przesłanką wdrażanej reformy jest efekt edukacyjny oraz postulaty rektorów szkół wyższych, którzy zwracają uwagę na niskie kompetencje uczniów kończących licea. - Zmiany są konieczne, aby skonstruować dobry system - przekonywała kurator Elżbieta Leszczyńska. Reforma zakłada podnoszenie jakości i efektywności kształcenia oraz wychowania. Nad jej wdrażaniem czuwać będą powołani wizytatorzy. Zmniejszeniu ulegną obwody szkolne, co ograniczy dowóz dzieci do szkół. Szkoły będą mogły też stać się centrami informatycznymi bądź centrami kształcenia kultury. Reforma zakłada również ograniczenie częstych zmian szkoły przez uczniów, wzmocnienie wychowawczej funkcji oraz dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy.
Uczestniczący w dyskusji dyrektorzy i nauczyciele nie kryli obaw związanych z zabezpieczeniem miejsc pracy. Dzielili się też swoimi uwagami na temat krótkiego czasu dostosowania infrastruktury szkolnej do potrzeb szkół podstawowych oraz racjonalnej polityki kadrowej, za którą odpowiadać będą samorządy.
Jak wskazywała wielkopolski kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska niż demograficzny stworzył zagrożenie dla funkcjonowania małych szkół, zwłaszcza na wsiach. W wielkopolskich gimnazjach na jeden oddział przypada 19 dzieci. Poprzez wprowadzenie reformy i wydłużenie czasu pobytu uczniów w szkołach podstawowych stworzona zostanie możliwość ich utrzymania - przekonywała.
Debatę oświatową w Kaliszu poprzedziły rozmowy z dyrektorami i nauczycielami z gimnazjów w Obornikach i Grodzisku. Dziś także wicewojewoda Marlena Malag oraz wicekurator oświaty Krzysztof Błaszczyk otworzyli debatę w Wągrowcu.