Ogłoszenie otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadania publicznego z zakresu ratownictwa wodnego w 2016 roku.
Wojewoda Wielkopolski, działając na podstawie art. 22 ust.2 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r.o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 208, poz. 1240 z późn. zm.), art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1118 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru oferty i ramowego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania w wykonania tego zadania (Dz. U. z 2011 r. Nr 6, poz. 25) ogłasza otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadania publicznego z zakresu ratownictwa wodnego w 2016 roku.
-
Rodzaj zadania.
Organizowanie i udzielanie pomocy osobom, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na obszarach wodnych województwa wielkopolskiego.
-
Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania.
Na wsparcie realizacji zadania z zakresu ratownictwa wodnego w 2016 roku Wojewoda Wielkopolski planuje przeznaczyć środki, które są określone w planie wydatków na 2016 rok, w dziale 754 - bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa, rozdziale 75415 – zadania ratownictwa górskiego i wodnego w ramach dotacji celowej w wysokości 44 000 zł (czterdzieści cztery tysiące złotych).
-
Zasady przyznawania dotacji.
- Konkurs skierowany jest do organizacji pozarządowych, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1118 z późn. zm.), będących jednocześnie podmiotami uprawnionymi do wykonywania ratownictwa wodnego, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.
- Kwota zaplanowana w budżecie na dofinansowanie konkursowego zadania, w przypadku zgłoszenia ofert częściowych, może zostać podzielona pomiędzy organizacje, których oferty zostaną wybrane.
- Złożone oferty muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami wykonawczymi wydanymi na podstawie art. 19 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
- Do złożonej oferty trzeba dołączyć oświadczenie o nieposiadaniu przeterminowanych zobowiązań finansowych.
- Do złożonej oferty można dołączyć inne dokumenty, które według oferenta mogą mieć wpływ na ocenę merytoryczną składanej oferty.
- Złożenie oferty nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji. Dotację na dofinansowanie realizacji zadania otrzymają podmioty, których oferty zostaną wybrane w niniejszym postępowaniu konkursowym. Wysokość przyznanej dotacji może być niższa niż wnioskowana w ofercie. Kwota będzie określana na podstawie dokonanej oceny merytorycznej oferty w oparciu o kryteria, o których mowa w ogłoszeniu.
- Wysokość dotacji do wybranej oferty określona będzie każdorazowo w odpowiedniej umowie.
- Zleceniobiorca, w terminie 7 dni od uzyskania potwierdzenia o wyborze oferty, a przed zawarciem umowy, zobowiązany jest do korekty kosztorysu zadania w przypadku przyznania dotacji w wysokości niższej niż wnioskowana. Niezłożenie korekty kosztorysu w odpowiednim czasie skutkowało będzie niepodpisaniem umowy.
- W związku z niepodpisaniem umowy z ww. przyczyn oferent nie może wywodzić żadnych roszczeń.
- Kwota przyznanej dotacji w ramach odpowiedniej umowy nie może być większa niż 80% całkowitych kosztów realizacji zleconego zadania, ostatecznie określonych w kosztorysie przez organizację.
- Kosztami kwalifikowanymi do kosztów zadania realizowanego od dnia zawarcia umowy do dnia 31 grudnia 2016 r. będą w szczególności:
- utrzymanie gotowości i prowadzenie działań ratowniczych, w tym:
- wynagrodzenia ratowników z wyłączeniem pochodnych ponoszonych przez pracodawcę,
- koszty dyżurów ratowniczych,
- koszty szkoleń z zakresu ratownictwa wodnego, technik pływackich, kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz koszty materiałów niezbędnych do ich przeprowadzenia,
- zużycie materiałów i energii, opłaty za media (w tym śmieci, woda, ścieki) w budynkach stacji ratowniczych, w których prowadzone są dyżury na potrzeby realizacji zlecanego zadania oraz inne opłaty i podatki z tymi dyżurami związane,
- koszty eksploatacji środków transportu ratowniczego, a w szczególności koszty napraw i remontów oraz jego ubezpieczenie,
- koszty zakupu sprzętu i ekwipunku ratowniczego niezbędnego do prowadzenia działań ratowniczych;
- organizowanie i prowadzenie szkoleń ratowników, w tym:
- koszty szkoleń z zakresu ratownictwa wodnego, technik pływackich, kwalifikowanej pierwszej pomocy,
- koszty materiałów niezbędnych do ich przeprowadzenia,
- koszty zakupu sprzętu niezbędnego do ich przeprowadzenia.
- utrzymanie gotowości i prowadzenie działań ratowniczych, w tym:
-
Termin i warunki realizacji zadania:
- Realizacja zadania przewidziana jest w terminie od daty zawarcia umowy do dnia 31 grudnia 2016 r.
- Szczegółowe warunki realizacji zadania oraz sposób rozliczenia przyznanej dotacji regulować będzie umowa zawarta pomiędzy Wojewodą Wielkopolskim a wybranym zleceniobiorcą (oferentem). Ramowy wzór umowy określają przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru oferty i ramowego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania w wykonania tego zadania (Dz. U. z 2011 r. Nr 6, poz. 25).
- Zleceniobiorca po przyznaniu dotacji, a przed zawarciem umowy, zobowiązany jest do korekty kosztorysu projektu w przypadku przyznania dotacji w wysokości niższej niż wnioskowana.
- Umowa może przewidywać modyfikacje określonych warunków poprzez zmniejszenie kwoty dotacji w trybie w tym ogłoszeniu opisanym lub modyfikacje (doprecyzowania) nieistotne dla zakresu lub kosztów realizacji zadania. Dopuszczalne są również zmiany istotne, o ile oferent wyrazi zgodę na nie i będą one w sposób niebudzący wątpliwości jednoznacznie korzystne dla realizacji zadań publicznych, w szczególności zwiększać będą ich zakres przy niezmienionych albo zmniejszonych kosztach. Niedopuszczalne są zmiany warunków realizacji poszczególnych zadań w stosunku do warunków określonych w ofercie, jeśli ich uwzględnienie w ofercie złożonej w trakcie postępowania konkursowego mogłoby spowodować wybór innej oferty.
-
Termin i miejsce składania ofert.
Termin składania ofert upływa w 22 dniu od dnia ogłoszenia otwartego konkursu ofert.
- Oferty można składać:
- osobiście, w Kancelarii Głównej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu przy al. Niepodległości 16/18, w poniedziałek w godz. 9.30 – 16.00, wtorek, środa, czwartek i piątek w godz. 8.15 – 15.15
- korespondencyjnie na adres: Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, al. Niepodległości 16/18; 61-713 Poznań.
- Oferty należy składać w zaadresowanych kopertach z dopiskiem: „Konkurs ofert 2016 – Ratownictwo wodne” (decyduje data wpływu do siedziby Urzędu).
- Oferta niezłożona we wskazanym terminie nie będzie objęta procedurą konkursową.
-
Tryb i kryteria stosowane przy dokonywaniu wyboru ofert.
- Wybór oferty (ofert) następuje w trybie konkursowym określonym w art. 15 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
- Wyboru oferty (ofert) dokonuje komisja konkursowa, zwana dalej „Komisją”, w składzie powołanym przez Wojewodę Wielkopolskiego.
- Na pierwszym posiedzeniu Komisja uzgodni plan pracy.
- Komisja dokonuje wyboru najkorzystniejszej oferty większością głosów.
- Członek Komisji nie może wstrzymać się od głosu.
- W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.
- Po dokonaniu wyboru najkorzystniejszej oferty (ofert) Komisja przedstawia niezwłocznie Wojewodzie Wielkopolskiemu protokół z przeprowadzonej oceny postępowania konkursowego.
- Decyzje o zatwierdzeniu lub odrzuceniu wyników postępowania konkursowego podejmuje Wojewoda Wielkopolski w terminie 14 dni od dnia przedłożenia protokołu.
- Z chwilą zaakceptowania przez Wojewodę Wielkopolskiego wyboru dokonanego przez Komisję, wybór ofert uznaje się za ostatecznie dokonany.
- Wyboru najkorzystniejszych ofert Komisja dokona w oparciu o kryteria formalne i merytoryczne.
Kryteria formalne:
- składającym ofertę winien być podmiot uprawniony do wzięcia udziału w konkursie, określony w ust. 3.1.,
- złożenie oferty w terminie,
- złożenie oferty na formularzu stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru oferty i ramowego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania (Dz. U. z 2011 r. Nr 6, poz. 25),
- kompletność oferty (tj. oferta wraz z wymaganymi załącznikami), podpisana przez osoby upoważnione,
- oferta zawiera szczegółową kalkulację przewidywanych kosztów realizacji zadania z wydzielonymi kosztami administracyjnymi,
- zgodność oferty z założeniem określonym w ust. 3.10.
Oferty niespełniające co najmniej jednego z powyższych wymogów formalnych nie będą dalej rozpatrywane.
Kryteria merytoryczne:
- zgodność złożonej oferty z zakresem zadania,
- możliwość realizacji zadania publicznego przez dany podmiot, biorąc pod uwagę w szczególności:
- doświadczenie podmiotu w realizacji tego typu zadań,
- posiadane zasoby kadrowe i rzeczowe, umożliwiające realizację zadania pod względem merytorycznym oraz obsługę administracyjną, która zagwarantuje rzetelne rozliczenie przyznanej dotacji,
- efektywność zgłoszonych w ofercie wydatków do proponowanych działań oraz ich racjonalność i gospodarność,
- wysokość udziału środków finansowych własnych lub środków pochodzących z innych źródeł na realizację zadania (minimum 20%),
- wkład rzeczowy i osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy i pracę społeczną członków,
- wiarygodność podmiotu pod względem finansowym,
- posiadanie zgody na wykonywanie obowiązków i uprawnień specjalistycznych organizacji ratowniczych, o których mowa w art. 12 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.
Rozstrzygnięcie konkursu zostanie dokonane niezwłocznie, a jego wyniki opublikowane będą:
- w Biuletynie Informacji Publicznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu,
- w siedzibie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, w miejscu przeznaczonym na zamieszczanie ogłoszeń,
- na stronie internetowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu;
Konkurs unieważnia się w sytuacji, gdy nie złożono żadnej oferty lub żadna ze złożonych ofert nie spełnia wymogów zawartych w ogłoszeniu.
7. Wykaz zadań publicznych zleconych tego samego rodzaju, realizowanych w latach poprzednich.
Lp. | Przedmiot umowy | Zleceniobiorca | Wartość umowy (zł) |
---|---|---|---|
1. |
Organizowanie i udzielanie pomocy osobom, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na obszarach wodnych województwa wielkopolskiego. |
Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej |
41.325 |
Lp. | Przedmiot umowy | Zleceniobiorca | Wartość umowy (zł) |
---|---|---|---|
1. |
Organizowanie i udzielanie pomocy osobom, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na obszarach wodnych województwa wielkopolskiego. |
Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej |
14.200 |
2. |
Organizowanie i udzielanie pomocy osobom, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na obszarach wodnych województwa wielkopolskiego. |
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Wielkopolskiego |
29.800 |
Lp. |
Przedmiot umowy |
Zleceniobiorca |
Wartość umowy (zł) |
---|---|---|---|
1. |
Organizowanie i udzielanie pomocy osobom, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na obszarach wodnych województwa wielkopolskiego. |
Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej |
15.500 |
2. |
Organizowanie i udzielanie pomocy osobom, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na obszarach wodnych województwa wielkopolskiego. |
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Wielkopolskiego |
28.500 |
8. Postanowienia końcowe.
Wojewoda Wielkopolski zastrzega sobie prawo do odstąpienia od rozstrzygnięcia konkursu ofert bez podania przyczyn.
Uwaga:
Wzór oferty oraz sprawozdania z realizacji zadania publicznego dostępne są na stronie internetowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu: www.poznan.uw.gov.pl w zakładce „Zarządzanie Kryzysowe” - Do pobrania – Publiczne.