Przysięga na placu Wolności

Data wydarzenia: 
26.01.2019

26 stycznia 1919 roku żołnierze zwycięskiej Armii Wielkopolskiej, wraz z dowództwem głównym, złożyli w Poznaniu uroczystą przysięgę. Żeby przypomnieć i uczcić to ważne wydarzenie sprzed stulecia, z udziałem wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna oraz dowódcy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Rafała Miernika odbyła się przysięga wojskowa żołnierzy WOT.

Przysięga żołnierzy zaczynających służbę Rzeczpospolitej Polskiej, połączona została z rekonstrukcją historyczną przysięgi powstańców wielkopolskich.

Przysięgającym dziś niemal 240 żołnierzom towarzyszyły rodziny i najbliżsi. Listy do uczestników uroczystości skierowali: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, premier Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W sumie na placu stawiło się 600 żołnierzy z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, kompania honorowa Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu oraz orkiestra reprezentacyjna Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych z Bydgoszczy. Jednostki przygotowały też prezentację sprzętu wojskowego – w tym nowoczesnego czołgu Leopard, lekkiego sprzętu, transporterów i pojazdów opancerzonych oraz namioty promocyjne m.in. Agencji Mienia Wojskowego, 12 WBOT, Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych, firmy Lubawa S.A. i Narodowego Banku Polskiego.  

Wystawa sprzętu wojskowego.Wystawa sprzętu wojskowego.Wystawa sprzętu wojskowego.Wystawa sprzętu wojskowego.Wystawa sprzętu wojskowego.Rekonstuktorzy w strojach historycznych.Kolumna maszerujących żołnierzy.Widownia Maszerujący pułkownik. Wojewoda na tle zaproszonych gości. Gości uroczystości witają się. Dyrygent dyryguje śpiewającymi żołnierzami.Rekonstruktorzy historyczni.Żołnierze składają przysięgę.Żołnierze składają przysięgę.Poseł Dziuba czyta list.Wojewoda czyta list.Nagradzanie żołnierzy. Wystrzał z armaty.Żołnierze maszerują.Wiwatujące rodziny.Żołnierze maszerują.

Rekonstrukcja historyczna nawiązywała do wydarzeń, które miały miejsce na placu Wolności dokładnie wiek wcześniej. 21 stycznia 1919 – Naczelna  Rada Ludowa ustanowiła tekst roty przysięgi wojsk powstańczych, ogłoszonej w rozkazie Dowództwa Głównego. Pięć dni później, żołnierze Armii Wielkopolskiej pod dowództwem gen. Dowbora-Muśnickiego, złożyli uroczystą przysięgę na placu Wilhelmowskim. Przed przysięgą powstańców została odprawiona msza święta przy ołtarzyku - pięknym srebrnym tryptyku z kolekcji Tytusa Działyńskiego, z XVII wieku, znajdującym się do dziś w Zamku w Kórniku. Tryptyk składa się z 16 srebrnych płyt. Przed ołtarzykiem Jan Sobieski Bogu modlił się po zwycięstwie pod Wiedniem. Uroczystej przysiędze towarzyszyła wtedy ceremonia wręczenia sztandaru 1 Pułkowi Strzelców. Uroczystość przed stu laty zakończyła promocja 80 podoficerów na stopnie oficerskie i defilada. Przysięga, która odbyła się w niespełna miesiąc od wybuchu Powstania Wielkopolskiego stanowiła moment zwrotny w tworzeniu regularnej armii wielkopolskiej.

Rekonstukcja historyczna. Rekonstukcja historyczna. Rekonstukcja historyczna. Rekonstukcja historyczna. Rekonstukcja historyczna. Rekonstukcja historyczna. Rekonstukcja historyczna. Rekonstukcja historyczna. Rekonstukcja historyczna. Rekonstukcja historyczna.
Rota przysięgi

W obliczu Boga Wszechmogącego w Trójcy Świętej jedynego ślubuję, że Polsce, Ojczyźnie mojej i sprawie całego Narodu Polskiego, zawsze i wszędzie służyć będę, że kraju ojczystego i dobra narodowego do ostatniej kropli krwi bronić będę, że Komisariatowi Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu, dowódcom i przełożonym swoim, mianowanym przez tenże Komisariat zawsze i wszędzie posłusznym będę, że w ogóle tak się zachowywać będę, jak to przystoi na mężnego i prawego żołnierza Polaka, że po zjednoczeniu Polski złożę przysięgę żołnierską, ustanowioną przez polską zwierzchność państwową.

Rocznica przysięgi zorganizowana zastała dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman”, Szczudlarzami i Teatrem Ulicznym z Głową w Chmurach, Stowarzyszeniem Teatralnym Legion, TVP3 Poznań, Enea, Fundacją Orszak Trzech Króli, firmą Hero Collection oraz Szkołą Podoficerską Wojsk Lądowych.

 

Partnerzy

  • Lotto
  • Fundacja Zakłady Kórnickie
  • Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Poznaniu
  • Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
  • Enea
  • Torpol
  • TVP3 Poznań
  • Fundacja Veolia
  • Mobilna Jednostka Dowodzenia Operacjami Powietrznymi
  • 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego
  • 12 Wielkopolska Brygada Ochrony Terytorialnej
  • PCSS
  • Niepodległa

Patroni merytoryczni

  • Fundacja Zakłady Kórnickie
  • Instytut Pamięci Narodowej
    oddział w Poznaniu
  • Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
  • Archiwum Państwowe w Poznaniu