W historycznej, reprezentacyjnej Sali Białej Hotelu Bazar odbyła się uroczysta prezentacja wydawnictw albumowych o dowódcach Powstania Wielkopolskiego: „Generał Stanisław Taczak 1874–1960” autorstwa Bogusława i Michała Polaków oraz „Józef Dowbor-Muśnicki 1867–1937” autorstwa Wojciecha J. Muszyńskiego i Rafała Sierchuły.
Album poświęcony pierwszemu dowódcy Powstania przedstawia koleje życia Stanisława Taczaka (1874-1960). Inżynier hutnik, niedoszły ksiądz, w momencie próby podczas walk o Niepodległą przywdział mundur polskiego żołnierza, któremu pozostał wierny przez całe życie. W okazałym wydawnictwie zaprezentowano ponad 400 fotografii i dokumentów, większość z nich nigdy dotąd nie była nigdzie publikowana. Sporo unikalnych zdjęć pochodzi z prywatnych zbiorów wnuka gen. Taczaka, Jerzego Gogołkiewicza. Profesor Bogusław Polak to wybitny znawca Powstania Wielkopolskiemu, któremu poświęcił niemal całe swoje życie zawodowe. Prezentując książkę nie krył żalu z powodu, jak się wyraził „umniejszania i dyskredytowania roli i zasług pierwszego wodza Powstania Wielkopolskiego”. Wydany przez Instytut Pamięci Narodowej album ma być nie tyko hołdem, ale przede wszystkim świadectwem niezwykłej odwagi i wybitnych zdolności organizacyjnych i dowódczych generała Taczaka.
"Zdaniem wielu historyków, na sukces Powstania, oprócz starań polityków, wpłynęły zaangażowanie i niezwykła energia, a także doświadczenie i zdolności organizacyjne pierwszego głównodowodzącego. Generał Józef Dowbor-Muśnicki dzięki tym, przechodzącym wszelkie oczekiwania działaniom, umocnił front przeciwniemiecki i stworzył regularne wojsko wielkopolskie" - czytamy w słowie wstępnym do albumu „Generał Stanisław Taczak 1874–1960”.
Druga z prezentowanych w Hotelu Bazar prac, to album autorów IPN – dr. Wojciecha J. Muszyńskiego i dr. Rafała Sierchuły. Album przedstawiający życie i dokonania generała Józefa Dowbora-Muśnickiego (1867–1937), twórcy Legionu Polskiego w czasie I wojny światowej, a potem dowódcy Powstania Wielkopolskiego zawiera ponad 260 zdjęć. Część z nich jest publikowana po raz pierwszy. W słowie wstępnym do albumu Prezes IPN dr Jarosław Szarek napisał: (…) Matka zaszczepiła w nim polskość, wpajała wiarę w odrodzenie Ojczyzny i zawsze przypominała o wynikających z tego obowiązkach. „Jej to w dużej mierze zawdzięczam również, że wysiłki rusyfikatorów oraz podszepty propagatorów socjalistycznych nie zdołały zmienić moich poglądów na stosunki społeczne i życiowe” – wspominał (…).