Aleksandra Schmidt

Pseudonimy: „Ewa", „Lobelia"

urodzona 2 marca 1923 r. w Poznaniu

  • działaczka tajnej organizacji „Ojczyzna” w Poznaniu i Warszawie, łączniczka i maszynistka Okręgu Warszawskiego AK. Uczestniczka Powstania Warszawskiego - Batalion „Bełt” - Pluton Sanitarny Kompanii Kobiecej w Śródmieściu. Więźniarka obozów jenieckich w Łambinowicach, Mühlberg, Altenburg, Mohlsdorf. Wyzwolona przez wojska amerykańskie 13 kwietnia 1945 roku.
  • kapitan rezerwy WP

Z chodników wyrywaliśmy bruk na barykady. Telefony jeszcze działały, chociaż trudno było się do kogokolwiek dodzwonić. Dzień był letni, ciepły miałam na sobie tylko lekką sukienkę, torebkę i sandałki. Niewesoło, ale byliśmy podekscytowani i pewni, że Sowieci, jak tylko zobaczą powstanie ruszą na odsiecz, a oni zza Wisły spokojnie patrzyli na wykrwawiające się miasto”

Aleksandra Schmidt

Biografia

Aleksandra Schmidt, z domu Marcinkowska, urodziła się 2 marca 1923 r. w poznańskiej rodzinie Jakuba i Marii z domu Czajka. Przed wojną ukończyła szkołę powszechną i rozpoczęła naukę w Gimnazjum im. Dąbrówki w Poznaniu. Była harcerką. Do 1942 r. pracowała w drukarni św. Wojciecha w Poznaniu w introligatorni, następnie w księgowości.

Od 1940 r. działała jako łączniczka w tajnej organizacji konspiracyjnej „Ojczyzna”. Zagrożona dekonspiracją wyjechała do Warszawy. Tam kontynuowała działalność w „Ojczyźnie” oraz Armii Krajowej jako łączniczka i maszynistka. Na tajnych kompletach ukończyła gimnazjum. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim w Batalionie „Bełt” w Plutonie Sanitarnym Kompanii Kobiecej w dzielnicy Śródmieście. Po kapitulacji powstania więziona w obozach jenieckich w Łambinowicach, Mühlberg, Altenburg, Mohlsdorf. W lutym 1946 r. powróciła do Poznania.

Wyszła za mąż za Jerzego Schmidta. Ma dwóch synów. Jest członkinią Środowiska „Syrena” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg „Wielkopolska” w Poznaniu. W sierpniu 2014 r. otrzymała mianowanie na stopień kapitana.

Teresa Masłowska

Inne materiały

okładka książki

 Fragment książki - Żołnierski wołał nas zew

Galeria