Pamiątkowy medal wraz z podziękowaniami za umacnianie trwającej od stu lat przyjaźni między Polską a Azerbejdżanem przekazał wczoraj Ambasador Republiki Azerbajedżanu w Polsce, J.E. Hasan Hasanov. Okazją był mało znany rozdział wspólnej historii, związany z odzyskiwaniem niepodległości przez oba narody. Sto lat temu, w maju 1918 roku, Azerbejdżan uzyskał niepodległość. Na mocy postanowień Konferencji pokojowej w Paryżu powstała wówczas Demokratyczna Republika Azerbejdżanu. Jako jedno z pierwszych państw na świecie uznała ją odrodzona Rzeczpospolita Polska. Zabiegał o to wybitny pianista i mąż stanu Ignacy Jan Paderewski, którego podobizna znalazła się na medalu upamiętniającym 100-lecie niepodległości Azerbejdżanu.
Niestety, już dwa lata po uzyskaniu niepodległości, w kwietniu 1920 roku, Azerbejdżan został zajęty przez Armię Czerwoną. Utworzona wówczas Azerbejdżańska Socjalistyczna Republika Radziecka w latach 1920-1922 była częścią państwa radzieckiego, w latach 1922-1936 razem z Gruzją i Armenią wchodziła w skład ZSRR jako część Zakaukaskiej Federacyjnej SRR, a w 1936 weszła w skład ZSRR bezpośrednio. Dopiero po rozpadzie Związku Sowieckiego, 30 sierpnia 1991 r. Azerbejdżan ogłosił suwerenność, ale formalnie stał się państwem niepodległym 18 października 1991 r.
Uroczystość jubileuszowa, której towarzyszył koncert kompozycji Chopina, Szymanowskiego i Moniuszki, odbyła w poniedziałek 14 maja w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu, noszącej imię Ignacego Jana Paderewskiego. To właśnie na tej uczelni znajduje się okolicznościowa tablica, upamiętniająca wspólne losy Polski i Azerbejdżanu, związane z odzyskiwaniem wolności i niepodległości.