Orkan Ksawery: Poprawia się sytuacja w Wielkopolsce

Treść archiwalna

Zgodnie z danymi, jakie przekazało wojewodzie Zbigniewowi Hoffmannowi w sobotę rano Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, sytuacja w Wielkopolsce po przejściu orkanu poprawia się. Szczególnie, jeśli chodzi o dostawy prądu. Bez energii wciąż pozostaje około 28 tys. odbiorców. Nadal występują jednak opóźnienia na kolei.

- Służby cały czas aktywnie pracują nad usuwaniem skutków wichury. W tym momencie najważniejsze jest szybkie przywrócenie dostaw energii do gospodarstw domowych. Z godziny na godzinę liczba odbiorców bez prądu zmniejsza się, teraz jest ich około 29 tys. Mam nadzieję, że do niedzieli uporamy się z problemem - mówi wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Zgodnie z danymi od firmy ENEA Operator bez prądu pozostaje około 17 tys. odbiorców. Tam, gdzie dostawcą prądu jest Energa, brak zasilania występuje u 11,8 tys. osób.

Skutki wichur nadal utrudniają pracę kolejarzom. Około północy na trasie Ostrów Wlkp.-Twardogóra, na stacji Ostrów Wlkp. z powodu zerwanej trakcji i prac prowadzonych na tym odcinku, utknął pociąg osobowy TLK relacji Warszawa-Wrocław, którym podróżowało 200 osób. Nie udało się pozyskać przewoźnika zastępczego. Ostatecznie po 2 godzinnym postoju na stacji Ostrów Wlkp. pociąg został skierowany objazdem przez Kluczbork. PKP informuje, że awaria zostanie usunięta do godziny 13:00. Z kolei na trasie Poznań - Piła na odcinku Poznań - Suchy Las ruch kolejowy został wstrzymany ze względu na przechylone drzewa. Na miejscu działają jednostki PSP. Nadal występują poważne utrudnienia w postaci opóźnień pociągów. Według informacji z PKP odnotowuje się od 30 do 60 minut opóźnienia w ruchu kolejowym.

Pociągi kursujące planowo do Berlina kończą swoją trasę w Rzepinie. Według informacji ze strony niemieckiej trasa zostanie otwarta w poniedziałek (9.10.)

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 07.10.2017
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 13.08.2018 - 09:55