W MRiPS powstały dwa sztaby do ewakuacji i rozlokowania w Polsce dzieci z Ukrainy

W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej powstały dwa sztaby, które zajmą się ewakuacją i ulokowaniem w Polsce dzieci z Ukrainy, w tym z ukraińskich domów dziecka. W Stalowej Woli powstał punkt recepcyjny dla dzieci ewakuowanych z domów dziecka.

- Polska pomaga obywatelom Ukrainy, którzy przekraczają naszą granicę, których dotyka wojna i niebezpieczeństwo. Polska otworzyła dla nich swoje drzwi – powiedziała na piątkowym briefingu w Warszawie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. - Przygotowujemy stosowną ustawę, która umożliwi obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli naszą granicę od 24 lutego br., których pobyt został uznany za legalny, swobodny dostęp do polskiego rynku pracy – poinformowała.

Minister rodziny zwróciła uwagę, że wśród przybywających do Polski obywateli Ukrainy jest wiele dzieci. Podkreśliła, że należy odpowiednio zadbać o ich bezpieczeństwo, żeby znalazły lokum, by były zdrowie i miały opiekę.

- Wspólnie z MSWiA, wiceministrem Pawłem Szefernakerem i z samorządem Stalowej Woli, prezydentem Stalowej Woli Lucjuszem Nadbereżnym, resort rodziny powołał dwa sztaby: Sztab Ewakuacja Dzieci i Sztab Miejsce dla Dzieci – poinformowała Maląg. Koordynację zadań w tym zakresie przejęła wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

- Obserwujemy coraz częstsze i coraz liczniejsze transporty dzieci, dzieci osieroconych, potrzebujących specjalnej opieki, dzieci chorych i niepełnosprawnych. Te grupy są bardzo różnie zorganizowane – powiedziała wiceminister Socha. - Celem naszych działań jest zatem wprowadzenie koordynacji. Skoordynowanie działań jest konieczne w dwóch obszarach – po pierwsze w tym, by dzieci z Ukrainy, które potrzebują ewakuacji, mogły bezpiecznie i w możliwie sprawny sposób dotrzeć do Polski. Po drugie, żeby tutaj zostały zaopiekowane – dodała.

Do Sztabu Ewakuacja Dzieci można zgłaszać wszystkie informacje o przewozie dzieci z Ukrainy – telefonicznie (532-402-575) lub elektronicznie (email: ewakuacjadzieci@mrips.gov.pl).

Z kolei Sztab Miejsca dla Dzieci koordynuje bazę miejsc, w których można ulokować całe grupy (tel. 666-383-956, email: miejscedladzieci@mrips.gov.pl).

W Stalowej Woli powstł punkt recepcyjny dla ukraińskich dzieci ewakuowanych z domów dziecka. To miejsce, do którego docierają wszystkie grupy ewakuowane. Tam udzielana jest dzieciom podstawowa pomoc, uzupełniana jest dokumentacja, stamtąd dzieci ruszają do miejsc pobytu w całej Polsce.

Autor: MRiPS
Data utworzenia: 07.03.2022
Osoba publikująca: Barbara Pietrzyk
Data publikacji: 07.03.2022 - 14:55
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 07.03.2022 - 16:48