Ustawiczny rozwój zawodowy

Ustawiczny rozwój zawodowy osób uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 . o niektórych zawodach medycznych (Dz. U. 2023 poz. 1972) (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230001972/T/D2023197...)
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 kwietnia 2024 r. w sprawie ustawicznego rozwoju zawodowego osób wykonujących niektóre zawody medyczne (Dz. U. poz. 674). (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20240000674/O/D2024067...)

Osoby wykonujące zawód medyczny mają prawo i obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego, przez aktualizację swojej wiedzy i umiejętności zawodowych. Ustawiczny rozwój zawodowy może być realizowany przez kształcenie podyplomowe (szkolenie pecjalizacyjne, kurs kwalifikacyjny) lub doskonalenie zawodowe (kurs doskonalący, samokształcenie).

Koszty ustawicznego rozwoju zawodowego ponosi osoba wykonująca zawód medyczny lub podmiot, w którym wykonuje ona zawód medyczny, lub jednostka prowadząca daną formę ustawicznego rozwoju zawodowego.

Ustawiczny rozwój zawodowy odbywa się w 5-letnim okresie rozliczeniowym, zwanym dalej „okresem edukacyjnym”. Okres edukacyjny rozpoczyna się z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym osoba wykonująca zawód medyczny uzyskała wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Dla osób wpisanych do Centralnego Rejestru w roku 2024 okres edukacyjny rozpoczyna się z dniem 1 stycznia 2025 r.

Osobie wykonującej zawód medyczny, za udział w poszczególnych formach kształcenia podyplomowego lub doskonalenia zawodowego, przysługują punkty edukacyjne. Dopełnienie obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego polega na uzyskaniu w 5-letnim okresie edukacyjnym co najmniej 200 punktów edukacyjnych za udział w wybranych formach ustawicznego rozwoju zawodowego, w tym 120 punktów edukacyjnych za udział w kursie doskonalącym.

Liczba punktów za poszczególne formy ustawicznego rozwoju zawodowego oraz dokumenty potwierdzające ich realizacje są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 kwietnia 2024 r. (Dz. U. poz. 674) czytaj:  Formy ustawicznego rozwoju zawodowego

Osoba wykonująca zawód medyczny dokumentuje ustawiczny rozwój zawodowy w karcie rozwoju zawodowego, która wydawana będzie, na wniosek osoby zainteresowanej, przez wojewodę. Po ukończeniu okresu edukacyjnego, wojewoda będzie potwierdzać dopełnienie
obowiązku ustawicznego rozwoju w karcie rozwoju zawodowego.

W przypadku przerwy w wykonywaniu zawodu, bieg okresu edukacyjnego rozpoczyna się z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym osoba wykonująca zawód medyczny wykonywała czynności zawodowe pod nadzorem.

Wydawanie kart rozwoju zawodowego osoby wykonującej zawód medyczny odbywa się poprzez wypełnienie i przesłanie/osobiste dostarczenie podpisanego wniosku na adres:
Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu
al. Niepodległości 16/18
61-713 Poznań
lub przesłanie skanu wypełnionego wniosku na adres mailowy Wydziału Zdrowia:
zd@poznan.uw.gov.pl

Termin załatwienia sprawy - nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wpływu dokumentu.

Po rozpatrzeniu wniosku karta rozwoju zawodowego osoby wykonującej zawód medyczny zostanie przesłana pod wskazany we wniosku adres.

W terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia zakończenia okresu edukacyjnego kartę rozwoju zawodowego wraz z kopią dokumentów potwierdzających realizację ustawicznego rozwoju zawodowego należy przekazać do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu
celem potwierdzenia dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego.

Autor: Paweł Ryszka
Data utworzenia: 07.01.2025
Osoba publikująca: Barbara Pietrzyk
Data publikacji: 07.01.2025 - 11:10
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 08.01.2025 - 08:44