Ustawiczny rozwój zawodowy

Ustawiczny rozwój zawodowy osób uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego

Osoby wykonujące zawód medyczny mają prawo i obowiązek  ustawicznego rozwoju zawodowego, przez aktualizację swojej wiedzy i umiejętności zawodowych. Ustawiczny rozwój zawodowy może być realizowany przez kształcenie podyplomowe (szkolenie specjalizacyjne, kurs kwalifikacyjny) lub doskonalenie zawodowe (kurs doskonalący, samokształcenie).

Koszty ustawicznego rozwoju zawodowego ponosi osoba wykonująca zawód medyczny lub podmiot, w którym wykonuje ona zawód medyczny, lub jednostka prowadząca daną formę ustawicznego rozwoju zawodowego.

Ustawiczny rozwój zawodowy odbywa się w 5-letnim okresie rozliczeniowym, zwanym dalej „okresem edukacyjnym”.

Osobie wykonującej zawód medyczny, za udział w poszczególnych formach kształcenia podyplomowego lub doskonalenia zawodowego, przysługują punkty edukacyjne. Formy kształcenia podyplomowego wraz z liczbą punktów możliwych do uzyskania minister właściwy do spraw zdrowia określi w rozporządzeniu.

Okres edukacyjny rozpoczyna się z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym osoba wykonująca zawód medyczny uzyskała wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Osoba wykonująca zawód medyczny dokumentuje ustawiczny rozwój zawodowy w karcie rozwoju zawodowego, która wydawana będzie przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do wykonywania zawodu medycznego. Po ukończeniu okresu edukacyjnego, właściwy wojewoda będzie potwierdzać dopełnienie obowiązku ustawicznego rozwoju w karcie rozwoju zawodowego.

Informacja o wydawaniu kart doskonalenia zawodowego zostanie opublikowana w późniejszym terminie.

Autor: Jakub Wojciechowski
Data utworzenia: 25.09.2024
Osoba publikująca: Barbara Pietrzyk
Data publikacji: 25.09.2024 - 11:22
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 25.09.2024 - 11:24