Nowe żłobki we Wronkach i w Lubaszu

Treść archiwalna

We Wronkach i w Lubaszu powstaną nowe miejsca opieki dla dzieci do lat 3. Dziś w Urzędzie Miasta i Gminy Wronki wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podpisał umowy na dofinansowanie realizacji zadań w ramach programu Maluch+ na łączną kwotę ponad 2 mln zł.

Celem programu Maluch+ jest stworzenie w skali kraju wysokiej jakości, dostępnej terytorialnie i przystępnej cenowo opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów, w tym dla dzieci z niepełnosprawnościami i wymagających szczególnej opieki.

– Program Maluch+ to ogromne wsparcie ze strony rządu dla polskich rodzin. Ułatwia on rodzicom łączenie opieki nad dziećmi z pracą zawodową. Bardzo się cieszę, że kolejne gminy w Wielkopolsce wzbogacą się o nowe żłobki  – mówił wojewoda Michał Zieliński. 

Gmina Wronki otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 976 tys. zł na utworzenie żłobka z 24 miejscami opieki. Żłobek Nr 1 ma powstać przy ul. Szkolnej 5 w Nowej Wsi. W ramach zadania planowana jest adaptacja parteru budynku po byłej szkole, a także zakup wyposażenia instytucji. Ponadto zostanie dostosowane otoczenie instytucji przez utworzenie placu zabaw z bezpieczną nawierzchnią. Termin rozpoczęcia zadania został zaplanowany na luty 2023 r.

Dzięki dofinansowaniu w wysokości 1,1 mln zł gmina Lubasz będzie mogła utworzyć żłobek z 28 miejscami opieki. Żłobek ma powstać przy ulicy Podgórnej. W ramach zadania zostało zaplanowane wybudowanie odrębnego, parterowego budynku o powierzchni 164 m2. Dojście do budynku następować będzie po istniejącym, utwardzonym chodniku z kostki brukowej. Termin rozpoczęcia zadania został zaplanowany na 1 października 2023 r.

Zadania zostaną dofinansowane w ramach środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) na utworzenie miejsc opieki oraz z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach perspektywy finansowej 2021-2027 na zapewnienie funkcjonowania miejsc opieki.

Od 2016 roku do Wielkopolski trafiło ponad 145 mln zł na opiekę instytucjonalną. Dzięki tym środkom w całym województwie utworzonych zostało ponad 6 tys. miejsc dla najmłodszych. Nowa odsłona programu Maluch+ na lata 2022-2029 to blisko 400 mln zł dla wielkopolskich samorządów i innych podmiotów, dzięki którym powstanie ponad 8 tys. nowych miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, a także zapewnione zostanie funkcjonowanie miejsc już utworzonych.

Autor: Nina Swarcewicz
Data utworzenia: 17.11.2023
Osoba publikująca: Karina Antczak
Data publikacji: 12.10.2023 - 08:37
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 22.01.2024 - 12:24