Wielkopolskie obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Treść archiwalna

W Święto Wojska Polskiego w Wielkopolsce odbywały się wydarzenia upamiętniające setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. W zaplanowanych na 15 sierpnia uroczystościach wzięli udział wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk oraz wicewojewoda Maciej Bieniek.

Dziś w Raszkowie wojewoda Łukasz Mikołajczyk wraz z burmistrzem Jackiem Bartczakiem odsłonili obelisk upamiętniający żołnierzy z ziemi raszkowskiej, którzy 100 lat temu walczyli na froncie wschodnim z bolszewikami. Poprzedzającej uroczystość mszy świętej na raszkowskim rynku przewodniczył arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski i były osobisty sekretarz papieża Jana Pawła II. Tablicę ufundowaną w hołdzie od mieszkańców miasta i gminy poświęcił arcybiskup Mokrzycki i ksiądz kanonik Grzegorz Kamzol, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Raszkowie.

Msza święta polowa i złożenie wiązanek w miejscach pamięci były natomiast głównym punktem dwudniowych uroczystości organizowanych przez samorząd miejski Czarnkowa. Przed południem na ulicy Kościuszki - w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy - wicewojewoda wielkopolski Maciej Bieniek złożył wieniec pod pomnikiem poległych za ojczyznę, z symbolicznymi, ważnymi w historii Polski datami: 1918, 1920, 1939 i 1945.

Podczas kameralnej uroczystości, hołd walczących o niepodległość w wojnie 1919-1921 oddali parlamentarzyści, samorządowcy, mieszkańcy, członkowie organizacji działających na ziemi czarnkowskiej i harcerze. Po mszy w intencji ojczyzny, celebrowanej na Placu Wolności przez księdza Krzysztofa Sobkowiaka z parafii Świętej Marii Magdaleny w Czarnkowie, wicewojewoda Maciej Bieniek - w imieniu wojewody Łukasza Mikołajczyka - złożył symboliczną wiązankę pod pomnikiem „na chwałę powstańcom wielkopolskim i księżom katolickim”.

Uroczystości patriotyczne upamiętniające setną rocznicę Bitwy Warszawskiej odbyły się w wielu wielkopolskich miejscowościach, między innymi w Ostrowie Wielkopolskim, Turku, Rawiczu, Krobi i Szamotułach. W Kościanie na placu Niezłomnych odsłonięto tablicę pamiątkową, a pod pomnikiem złożono urnę z ziemią pobraną z cmentarza poległych pod Ossowem. Tablicę ufundował Instytut Pamięci Narodowej, reprezentowany podczas uroczystości w Kościanie przez dr hab. Rafała Reczka, dyrektora poznańskiego oddziału IPN.

W przełomowej dla wojny polsko-bolszewickiej Bitwie Warszawskiej udział wzięły trzy dywizje wielkopolskie i jedna brygada rezerwowa. Wielkopolskie wojska zajmowały pozycje nad Wieprzem (skąd wyszło główne uderzenie na tyły wojsk sowieckich), na przedmieściach Warszawy, w rejonie Modlina i Zegrza. Ułani poznańscy stoczyli brawurowe i zwycięskie starcia z bolszewikami pod Maciejowicami i Milejczycami.

Autor: Jakub Monterial
Data utworzenia: 15.08.2020
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 06.09.2020 - 11:11