Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Treść archiwalna

W rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka świętujemy dziś Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Powstały w 1948 roku dokument był odpowiedzią na ujawniony ogrom zła, jakie przyniosła ze sobą druga wojna światowa. Twórcy deklaracji z naciskiem podkreślili, że „uznanie przyrodzonej godności oraz równych i niezbywalnych praw wszystkich członków ludzkiej rodziny jest fundamentem wolności, sprawiedliwości i pokoju na świecie”.

Naszym wspólnym zadaniem jest, by w obliczu świata targanego przemocą, wojną, terroryzmem oraz brakiem szacunku dla innych z odwagą i pewnością uznawać prawa człowieka za podstawę wszelkich działań. Poszanowanie ich „nie oznacza jedynie (…) ochrony na płaszczyźnie prawnej, ale musi obejmować wszystkie aspekty wynikające z pojęcia ludzkiej godności, która jest podstawą wszelkich praw” – pisał św. Jan Paweł II, zwracając tym samym uwagę na to, że godność jest przyrodzonym prawem człowieka, którego nikt i nic nie może pozbawić.

Prawda ta dotyczy także najmłodszych, którym poświęcony jest Dzień Ochrony Praw Dziecka. O skutecznym działaniu w tym obszarze przypomina uchwalona 20 listopada w 1959 roku Deklaracja Praw Dziecka oraz Konwencja o prawach dziecka z 1989 roku. Aktualny pozostaje wciąż apel o podmiotowe traktowanie najmłodszych oraz uświadamianie im, że mają niezbywalne prawa, które winny być respektowane przez dorosłych. Konieczna jest również solidarność wszystkich ludzi dobrej woli w niesieniu pomocy i wzmacnianiu ochrony dzieci, zwłaszcza najsłabszych i opuszczonych. To my, dorośli, jesteśmy odpowiedzialni za to, by najmłodsi byli bezpieczni i szczęśliwi. Troszcząc się o nich, ucząc, dzieląc z nimi dziecięce radości i smutki, budujemy mocne fundamenty pod ich dobre, szczęśliwe życie.

Dzisiejsza data to okazja, by docenić pracę i poświęcenie osób pracujących na rzecz poszanowania praw dorosłych i dzieci. Jestem przekonany, że konsekwencja, odwaga w działaniu i zdecydowana obrona godności ludzkiej pozwolą nam uczynić ze świata, w którym żyjemy, lepsze miejsce dla wszystkich.

Autor: Dawid Pius
Data utworzenia: 10.12.2021
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 08.02.2022 - 13:59