140 lat MPK

Treść archiwalna

Krzyże Zasługi przyznane postanowieniem prezydenta RP wręczył dziś wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk wyróżnionym pracownikom podczas gali z okazji dostojnego jubileuszu 140-lecia Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu. - To dowód najwyższego uznania za działalność na rzecz rozwoju komunikacji i uhonorowanie dotychczasowej pracy - powiedział wojewoda.  

Wśród zaproszonych gości obecny był wicemarszałek województwa, starosta powiatu oraz wiceprezydent miasta.

Wojewoda w swoim przemówieniu mówił między innymi, że silna potrzeba determinuje rozwój, a rozwój sprawia, że żyje nam się bardziej komfortowo. - Rozwój sprawił, że świat komunikacyjnie się skurczył. Poznań - Barcelona - 2 godziny, Poznań - Paryż - godzina piętnaście. Świat się zmienia, zmieniają się regiony i miasta. Zmienia się Wielkopolska i zmieniają się nasze oczekiwania i trendy. Tak jest od wieków, bo każde pokolenie chce wnieść do historii swojego czasu cząstkę nieodkrytego, które zmieni, stworzy, zrewolucjonizuje choć skrawek rzeczywistości. 

- 140 lat to nie tylko autobusy, tramwaje, kolejne linie i siatki połączeń. To wyłącznie narzędzia pracy. Te 140 lat to przede wszystkim ludzie. Ludzie zakochani w transporcie publicznym. Ludzie, którzy czują, że ich praca to służba mieszkańcom i miastu. To ludzie, którzy często swojej pracy poświęcają całą karierę zawodową. Swoje życie. I całe swoje serce - podkreślił Łukasz Mikołajczyk.  

Na koniec wojewoda zaakcentował, że dziś komunikacja publiczna w wielu miejscach wyznacza kierunki rozwoju miast - tam, gdzie dojeżdża tramwaj czy autobus - tam chcą mieszkać ludzie. Tam, gdzie komunikacja miejsca jest ekologiczna, niskoemisyjna - tam chcą żyć ludzie. A tam, gdzie jest komfort, bezpieczeństwo i wysoka jakość usług - tam zawsze są ludzie.

Obecnie MPK zatrudnia blisko 2500 osób. Większość z nich to motorniczowie i kierowcy. Obsługuje 18 linii tramwajowych i 53 linie autobusowe zwykłe, 1 linię autobusową pośpieszną i komunikację nocną złożoną z 22 linii autobusowych i jednej tramwajowej.

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 19.08.2020
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 06.09.2020 - 20:50