Wydarzenia bieżące

zdjęcie listu wojewody wielkopolskiego

Drodzy Wielkopolanie, Szanowni Państwo,
rok 2018 przynosi nam dwie niezwykle ważne dla państwa polskiego rocznice: 100-lecie odzyskania niepodległości oraz setną rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, którego obchody powinny być świętem ogólnonarodowym, a nie tylko wydarzeniem o charakterze lokalnym. Wielkopolska droga do Niepodległości łączyła w sobie pracę organiczną oraz gotowość do walki zbrojnej, a sukces Powstania zadecydował o kształcie odrodzonej Rzeczypospolitej. Dlatego tak ważne jest wspólne świętowanie pod biało-czerwoną flagą i przekazywanie pamięci o tamtych wydarzeniach następnym pokoleniom Polaków.

Widok tablicy ze złożonymi kwiatami.

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska, Środowisko "Ostra Brama” w Poznaniu oraz poznański oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej każdego roku w lipcu oddają hołd żołnierzom Armii Krajowej, biorącym udział w Operacji "Ostra Brama”, przeprowadzonej w dniach 7-13 lipca 1944 roku w ramach Akcji Burza. Uroczystą, rocznicową mszę świętą odprawiono w kościele pw. św. Wojciecha na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu.

Zbliżenie trzech mediali.

Znany poznański biegacz Przemysław Walewski został zwycięzcą zorganizowanego po raz pierwszy Biegu Lotto Poznański Czerwiec ’56. Wśród kobiet najszybsza okazała się Agnieszka Janasiak. Bieg ukończyło 787 osób. Zawodnicy startowali w dwóch kategoriach – bieg indywidualny oraz Sztafeta Pamięci na trasie liczącej 10 km. Wśród sztafet najszybszy okazał się zespół „Naramowice biegają”. Każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy, mosiężny medal z symbolem Czerwca’56. Medale wręczali na mecie uczestnicy i bohaterowie Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku. 

plakat konkursu

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zaprasza do udziału w konkursie „Epizody z Powstania Wielkopolskiego w komiksie i plakacie”. Konkurs, któremu patronuje wojewoda, przygotowany został przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu i Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu. Do piątku 13 lipca br. uczniowie z wielkopolskich szkół mogą zgłaszać udział w konkursie oraz warsztatach tworzenia plakatów i komiksów.

wojewoda, arcybiskup i prezes Poczty Polskiej odsłaniają tablicę ze znaczkiem pocztowym

Biskup Jordan i najstarsza polska katedra - Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu - znajdują się na specjalnym znaczku, wydanym z okazji 1050-lecia biskupstwa poznańskiego (968-2018). W uroczystej prezentacji znaczka pocztowego wziął udział, wraz z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim i prezesem Poczty Polskiej Przemysławem Sypniewskim, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Strony

Partnerzy

 • Lotto
 • Fundacja Zakłady Kórnickie
 • Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Poznaniu
 • Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
 • Enea

Patroni merytoryczni

 • Fundacja Zakłady Kórnickie
 • Instytut Pamięci Narodowej
  oddział w Poznaniu
 • Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
 • Archiwum Państwowe w Poznaniu