Newsletter listopad 2017

Treść archiwalna

Rodzina jest fundamentem życia społecznego oraz najwyższym dobrem, determinującym rozwój każdego społeczeństwa. To twierdzenie, stanowi podstawę działań prorodzinnych obecnego rządu. Wspieranie polskich rodzin we wszystkich aspektach ich funkcjonowania jest priorytetem. Głównym celem wszelkich działań prorodzinnych, jest polska rodzina żyjąca godnie i w poczuciu bezpieczeństwa. Inwestując w rodzinę inwestujemy bowiem w przyszłość naszego kraju. Te słowa znajdują odzwierciedlenie w wielu działaniach nakierowanych na poprawę życia polskich rodzin. Oprócz sztandarowych programów takich jak „Rodzina 500 +”, „Maluch +”, „Senior +” czy Program „Za Życiem”, wdrażane są również działania prorodzinne na szczeblu wojewódzkim.

Wojewoda Wielkopolski, we współpracy z Radą Rodziny podejmuje szereg działań wspierających rodzinę. Obok tak dużych inicjatyw jak konkurs „Wielkopolska Gmina Przyjazna Rodzinie” czy zorganizowanie Narodowego Kongresu Rodzin, podejmowane są inicjatywy o nieco mniejszym zasięgu ale nie mniejszym znaczeniu. Przykładem takiego działania może być ogłoszony w październiku br. konkurs na bożonarodzeniową kartkę świąteczną, adresowany do podopiecznych i wychowanków placówek opiekuńczo – wychowawczych z terenu Wielkopolski. Prace trzech laureatów konkursu będą stanowiły ilustrację kartek bożonarodzeniowych, wysyłanych w tym roku, z okazji Świąt Bożego Narodzenia, przez Wojewodę Wielkopolskiego oraz Wicewojewodę Wielkopolskiego. Konkurs jest kolejną, po konkursie plastycznym dla dzieci „Ja i moja rodzina” inicjatywą, która nie tylko daje dzieciom okazję do rozwoju twórczej wyobraźni, ale jest również szansą na zaprezentowanie swojego talentu szerszemu gronu ludzi.

Świadomość wsparcia jakie oferuje Państwo wpływa na komfort życia, a tym samym na poprawę relacji małżeńskich i rodzinnych. To przede wszystkim rodzina jest źródłem poczucia spełnienia, bezpieczeństwa i szczęścia.

Dlatego niezwykle cenne są wszelkie inicjatywy wpływające na zacieśnianie więzi rodzinnych i dające możliwość ciekawego spędzenia czasu wolnego w gronie rodzinnym. Przykładem takiej inicjatywy może być organizowany w Nowym Tomyślu cykl spotkań „Godziny dla rodziny”, który pokazuje jak w sposób kreatywny i radosny spędzać czas ze swoim dzieckiem. Spotkania organizowane są w Oddziale dla Dzieci nowotomyskiej biblioteki. „Godziny dla Rodziny” to cykl spotkań, prowadzonych przez pedagoga. Podczas zajęć rodzice poznają nowe sposoby spędzania ze swoimi dziećmi wolnego czasu tak, aby poprzez twórcze zabawy rozwijać w dziecku wyobraźnię i poszerzać ich wiedzę oraz słownictwo. Zajęcia te, umożliwiają dzieciom również pogłębienie wiedzy o samym sobie, swoich potrzebach i uczuciach. Spotkania w ramach cyklu „Godziny dla rodziny” rozpoczynają się lekturą książki, będącej dydaktyczną podstawą do dalszych działań i zadań, w których udział biorą dzieci wraz ze swoimi rodzicami. Tego typu zajęcia nie tylko rozwijają w dzieciach inteligencję emocjonalną ale również stanowią doskonałą okazję do zacieśniania więzi rodzinnych i uczenia się siebie i wzajemnego zrozumienia swoich potrzeb. Spotkania w ramach cyklu „Godziny dla rodziny” to również edukacja dotycząca najbardziej aktualnych problemów z jakimi mogą zetknąć się dzieci oraz ich rodzice, takich jak uzależnienie od internetu czy gier komputerowych.

Czas, który rodzice poświęcają swoim dzieciom jest nie tylko źródłem wspaniałych wspomnień, ale też inwestycją, której efekty będziemy mogli odczuwać w przyszłości. Serdecznie zachęcam Państwa do wprowadzania i wspierania tego typu inicjatyw na terenie gmin którymi Państwo zarządzacie.

Autor: Marlena Maląg
Data utworzenia: 21.11.2017
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 06.02.2018 - 14:25